fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

PiS „wykatapultował” Polskę z systemu prawnego UE - komentarze niemieckiej prasy

Adobe Stock
Reforma sądownictwa nie jest wewnętrzną sprawą Polski. Szkodzi całej UE. Polsce grozi Polexit - uważa publicysta „Der Spiegel". "Sueddeutsche Zeitung" pisze o „epickiej walce" pierwszej prezes SN Małgorzaty Gersdorf. Ostre stanowisko UE jest słuszne – ocenia „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

Niemiecki nadawca Deutsche Welle cytuje opinie komentatorów najważniejszych niemieckich gazet w związku z uchwaleniem przez polski Sejm tzw.  ustawy kagańcowej i czwartkową uchwałą polskiego Sądu Najwyższego. Ich zdaniem demokracja i praworządność w Polsce są poważnie zagrożone.

Czytaj też:

Spór o sądy obróci się przeciw decydentom politycznym

Sędzia: Ustawa kagańcowa demoluje naszą niezależność

Prof. Łętowska: Moment naprawdę jest dramatyczny

Prof. Adam Strzembosz: Patrzę na to z zawstydzeniem

Kiedy TSUE zdecyduje, czy zawiesić Izbę Dyscyplinarną?

"Europa coraz bardziej obywa się bez Polski"

Jan Puhl w najnowszym wydaniu najbardziej wpływowego niemieckiego tygodnika opinia „Der Spiegel" zwraca uwagę, że  reforma sądownictwa nie jest wewnętrzną sprawą Polski, gdyż szkodzi całej UE.  W jego ocenie, uchwalając "ustawę kagańcową" PiS naruszył zasadę podziału władz oraz zignorował jednoznaczne orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE.

„Narodowi konserwatyści faktycznie wykatapultowali Polską z unijnego systemu prawa" – podkreślił komentator. Jego zdaniem polskie reformy stały się „problemem europejskim", a Polacy „niszczą Europę od środka".

Jan Puhl przewiduje, że podczas najbliższej tury negocjacji o budżecie UE Polska dostanie prawdopodobnie mniej pieniędzy, a polski rząd będzie miał coraz więcej trudności z przeforsowaniem w Brukseli swoich interesów i swojego punktu widzenia.

"Europa coraz bardziej obywa się bez Polski" – pisze Puhl. Zwraca uwagę na głosy sugerujące „ukryty Polexit".

„Władcy Polski oszukują własny naród. Organizatorzy Brexitu mogą przynajmniej powiedzieć, że w referendum poparła ich większość. PiS nie posiada natomiast mandatu do wyprowadzenia kraju z UE. Unia cieszy się wśród Polaków ciągle jeszcze rekordowym poparciem" – wskazuje Puhl.

„Polska jest jeszcze krajem państwem prawa"

„Polskiemu wymiarowi sprawiedliwości grozi całkowity chaos: sędziowie odmawiają innym sędziom prawa do wydawania orzeczeń. Istnieje realne niebezpieczeństwo, że wkrótce nie będzie wiadomo, które wyroki są ważne, a które nie" – pisze Reinhard Veser w wysokonakładowym liberalno-konserwatywny dzienniku "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Publicysta uważa, że Polska jest jeszcze krajem demokratycznym i państwem prawa, lecz obie te wartości są poważnie zagrożone ze strony partii, która "zdobyła władzę w sposób bez wątpienia demokratyczny, ale obecnie najwidoczniej chce zapobiec, by w taki sposób stracić władzę".

"Ostre stanowisko UE jest słuszne. Chodzi w końcu o to, czy Polska może pozostać członkiem Unii Europejskiej, która może funkcjonować tylko jako wspólnota demokratycznych państw prawa" – komentuje Veser.

„Polska nie jest wyjątkiem"

„Rząd Polski zamierza zignorować orzeczenia z Warszawy i Luksemburga, które zakazują politycznych nominacji sędziów" – czytamy w komentarzu Floriana Hassela na łamach liberalno-centrolewicowego „Sueddeutsche Zeitung".

W tej samej gazecie Stefan Ulrich pisze o „epickiej walce" pierwszej prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf z PiS-em. Niemieckim czytelnikom wyjaśnia, że Gersdorf i jej koledzy zastosowali się do orzeczenia TSUE, zgodnie z którym prawo europejskie ma prymat wobec prawa polskiego. Prawo UE wymaga, by sędziowie byli niezawiśli. „W Polsce, jednym z najważniejszych krajów UE, ta zasada przestała być oczywistością" – ocenił Ulrich.

Komentator zastrzega, że „upadek prawa" w Polsce jest zgodny z globalnym trendem. „W wielu miejscach pod presją znajdują się nie tylko wolność i demokracja, lecz także prawo. Dotyczy to zarówno prawa międzynarodowego, jak i europejskiego i narodowego" – czytamy w „SZ".

„Polska nie jest wyjątkiem. Należałoby wymienić Węgry autorytarnego premiera Viktora Orbana, który próbuje przejąć kontrolę nad kulturą, nauką oraz mediami i chce demontować państwo prawa. Czy może Hiszpanię, gdzie w postępowaniach przeciwko katalońskim separatystom, którzy są wybranymi eurodeputowanymi, sędziowie naginają prawo europejskie" – wskazuje Ulrich w „SZ".

„Prawo nie jest wszystkim w relacjach między obywatelami a państwem. Jednak tam, gdzie przestaje obowiązywać prawo, tracą wkrótce wartość także wolność, godność i życie" – ostrzega Ulrich. Przyznaje rację Małgorzacie  Gersdorf, że należy bronić „każdego centymetra kwadratowego państwa prawa".

Źródło: DW
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA