fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Juszczyszyn bez zgody na wyjazd ws. zapoznania się listami poparcia do KRS

Paweł Juszczyszyn
Iustitia/Twitter
Sędzia Paweł Juszczyszyn ma we wtorek udać się do Kancelarii Sejmu, by osobiście przejrzeć listy poparcia do nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Na wydanie polecenia służbowego w tej sprawie nie zgodził się jednak sędzia Maciej Nawacki, prezes Sąd Rejonowego w Olsztynie i członek KRS.

"Dla jasności. Nie będę płacił z publicznych pieniędzy za łamanie prawa. W procesie cywilnym sąd jest uprawniony do żądania od stron zaliczki na pokrycie kosztów czynności. Nie sądzę by strony były skłonne płacić za wycieczki do Kancelarii Sejmu#KRS #SN - napisał na Twitterze Nawacki.

W poniedziałek Sąd Okręgowy w Olsztynie postanowił o zarządzeniu oględzin zgłoszeń oraz list osób popierających kandydatów na członków Krajowej Rady Sądownictwa na dzień 21 stycznia 2020 r. w siedzibie Kancelarii Sejmu.

Przypomnijmy, że po listopadowym wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE, Sąd Okręgowy w Olsztynie nakazał Kancelarii Sejmu upublicznienie listy poparcia dla kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa. Olsztyński sąd nabrał wątpliwości co do niezależności i niezawisłości sędziego, który orzekał ws. z powództwa funduszy sekurytyzacyjnych o zapłatę. Dlatego zadecydował o nakazie ujawnienia list poparcia, by stwierdzić, czy postępowanie mogło być uznane za nieważne.

Sędzia Paweł Juszczyszyn, który wydał zarządzenie w tej sprawie, został ze skutkiem natychmiastowym odwołany z delegacji do SO w Olsztynie, wszczęto wobec niego dyscyplinarkę, a prezes SR w Olsztynie zawiesił go na miesiąc w orzekaniu. Zawieszenie sędziego uchyliła w grudniu Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA