fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Podsumowanie pięciu lat reform w sądownictwie

Temida
Temida
AdobeStock
Rok 2020 to czas, gdy dopiął się "ciąg technologiczny" pozwalający rządzącym pozbywać się z zawodu niepokornych sędziów - pisze Onet.

Po przejęciu kilku kluczowych centralnych instytucji, PiS w 2021 roku podejmie zapewne radykalną próbę przebudowy działania zwykłych sądów w całej Polsce. Co jeszcze czeka nas w najbliższym czasie? Onet dokonał analizy.

Za pomocą Izby Dyscyplinarnej SN - po wnioskach czy to zależnej od Zbigniewa Ziobry prokuratury, czy też powołanych przez niego sędziowskich rzeczników dyscyplinarnych - władzy w 2020 r. udało się wykluczyć z zawodu część sędziów "niepokornych".

Śledczy ponieśli jednak porażkę, próbując oskarżyć osoby prywatne - czy to biznesmenów, jak Ryszard Krauze czy Leszek Czarnecki, czy też adwokata Romana Giertycha.

Sądy uznały, że prokuratura w tych przypadkach w żaden sposób nie uprawdopodobniła popełnienia przez te osoby przestępstw.

Rządzący nie ustają w planowaniu dalszych zmian w wymiarze sprawiedliwości. Najnowszym pomysłem jest "spłaszczenie struktury sądów". Pomysł, który pozwoli na zgodne z konstytucją pozbycie się z zawodu sędziów "nieprawomyślnych".

Czytaj więcej na onet.pl

Źródło: onet.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA