fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dziecięcy sport: zawody bez zwycięzców

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Jak zmniejszyć naciski na dziecko, by osiągało jak najlepsze wyniki w piłce nożnej lub hokeju? Szwedzcy eksperci znaleźli już odpowiedź. Przez zakaz zwycięstw.

Dyrektywę uchwalił Szwedzki Związek Piłki Nożnej i zgodnie z nią w ligach mistrzów dla dzieci do 13. roku życia zakazane będzie wyłanianie zwycięzcy. Podobne reguły przygotowuje Szwedzki Związek Hokeja na Lodzie, z tym że zamierza pójść jeszcze dalej. Chce nie tylko zabronić ogłaszania czempionów lig i turniejów o puchar, ale też zakazać prowadzenia indywidualnych tabel kwalifikacji i przyznawania wyróżnień bohaterom ligowej rywalizacji, jeżeli mają mniej niż 13 lat. Oprócz tego zamierza odmawiać prawa wyboru najlepszej drużyny i selekcji dzieci poniżej 14. roku życia.

Odstresowujące restrykcje związku hokeistów zostaną wprowadzone w życie, jeżeli 22 dystrykty i zrzeszenia uznają je za godne uwagi i jeżeli nowe zasady będą atrakcyjne dla dzieci.

O dobro dzieci bowiem tu chodzi. By nie były narażone na presję wywieraną przez dorosłych. Dorośli bowiem zachęcają najmłodszych, namawiają, w końcu stresują, naciskają na dawanie z siebie wszystkieg...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA