fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rząd PiS

PiS i koalicjanci będą rysować scenariusze rekonstrukcji rządu

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Dwa spotkania, które odbędą się w najbliższych dniach – kierownictwa PiS i koalicyjne – mają przynieść odpowiedź o zmianach w rządzie.

Rekonstrukcja gabinetu Beaty Szydło miała być tematem rozmów ścisłego kierownictwa PiS już w ubiegłym tygodniu. Przeszkodziła w tym choroba Jarosława Kaczyńskiego. W poniedziałek prezes – jak mówią nam rozmówcy z PiS – wrócił już do pracy na Nowogrodzkiej. Jako pierwsza odwiedziła go tam premier Beata Szydło.

To sprawia, że w najbliższym czasie powinno odbyć się zapowiadane posiedzenie kierownictwa PiS, a także spotkanie liderów partii koalicyjnych w ramach Zjednoczonej Prawicy.

Według naszych informacji kierownictwo PiS zbierze się w środę. W tym tygodniu może odbyć się też spotkanie koalicyjne. W trakcie tych rozmów zostaną omówione scenariusze rekonstrukcji. To jednak nie oznacza, że odbędzie się bardzo szybko.

Jeden ze scenariuszy, o którym mówią politycy PiS, zakłada, że w połowie listopada nastąpi podsumowanie osiągnięć rządu dokonane przez urzędujących ministrów, a ostateczne decyzje o zmianach zapadną nieco później, być może nawet pod koniec miesiąca.

W ostatnich dniach szczególnie aktywni byli ministrowie, którzy wielokrotnie byli wymieniani jako kandydaci do zmiany. Minister Anna Streżyńska (jej resort może zostać podzielony) niemal codziennie chwali się kolejnymi uruchamianymi projektami związanymi z cyfryzacją.

Minister Andrzej Adamczyk w ostatnich dniach poinformował m.in. o terminie otwarcia nowej linii kolejowej do Zakopanego. Pojawia się także na otwarciu wielu inwestycji infrastrukturalnych (w poniedziałek był na Dolnym Śląsku).

Szerokim echem odbiła się wypowiedź ministra Witolda Waszczykowskiego o relacjach polsko-ukraińskich i możliwej negatywnej rekomendacji dla prezydenta Andrzeja Dudy, jeśli chodzi o jego podróż do Charkowa. W ostatnich dniach zaczynają się też pojawiać informacje o słabnącej pozycji ministra Jana Szyszki. Mówi się, że zastąpi go Jadwiga Emilewicz – wiceminister rozwoju i bliska współpracowniczka wicepremiera Jarosława Gowina.

W PiS krążą też informacje, że spadają notowania Antoniego Macierewicza.

Nadal nie ma jednak decyzji lidera PiS dotyczącej zmiany na stanowisku premiera. W poniedziałkowej rozmowie na antenie Radia ZET minister Mariusz Błaszczak stwierdził tylko – w odpowiedzi na pytanie, co przeszkadza, by premierem został Kaczyński – że „nie chciałby kontynuować dalej spekulacji". – Decyzje zostaną podjęte, najpierw zdecydujemy, najpierw porozmawiamy na ten temat, a potem będziemy mówili publicznie – dodał szef resortu spraw wewnętrznych.

Na scenariusz, tempo i głębokość rekonstrukcji mogą wpłynąć przedłużające się rozmowy PiS z Pałacem Prezydenckim o reformie sądownictwa. Prowadzący je z ramienia PiS Stanisław Piotrowicz w wypowiedzi dla wPolsce.pl stwierdził, że nastąpił w nich impas, m.in. dotyczący sposobu wyboru członków KRS. Przyznał, że rozmowy miały się zakończyć w piątek. Brak porozumienia w tej chwili oznacza, że prace nad ustawami nie rozpoczną się najpewniej na posiedzeniu Sejmu w tym tygodniu. Wszystko może rozstrzygnąć się dopiero po 11 listopada.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA