fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rząd PiS

MON nie zbuduje śmigłowca z Ukraińcami

Wikipedia, Dima Sergienko
Produkcja polsko – ukraińskiego śmigłowca okazała się mrzonką. MON nie prowadzi na ten temat rozmów z Ukrainą – przyznaje wiceminister obrony Bartosz Kownacki.

O wspólny polsko – ukraiński projekt związany z budową śmigłowca zapytał Ministerstwo Obrony Narodowej poseł PO Zdzisław Gawlik. Odpowiedział mu wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki.

"Uprzejmie informuję, że resort obrony narodowej w ramach międzynarodowej współpracy wojskowo-techniczno-przemysłowej nie prowadzi z Ukrainą rozmów w zakresie wspólnej budowy śmigłowców. Rozważana była natomiast ewentualna wspólna modernizacja śmigłowców aktualnie eksploatowanych przez Siły Zbrojne RP. Prace koncepcyjne dotyczące modernizacji śmigłowców M-8/17 podjęły w 2016 r. we współpracy z ukraińską firmą Motor Sicz zorganizowane w konsorcjum następujące polskie podmioty: Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 S.A., Centrum Wdrożeniowo-Produkcyjne Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych Sp. z o.o., Green Aviation Sp. z o.o." – doprecyzował Kownacki w odpowiedzi na interpelację poselską.

Następnie zastrzegł: "Nadmieniam, że produkcja śmigłowców jest formą działalności gospodarczej, prowadzonej przez przedsiębiorców. Oznacza to, że prowadzenie rozmów lub zawieranie porozumień o wspólnej budowie śmigłowców przez polskie i ukraińskie podmioty, prowadzące działalność gospodarczą w obszarze projektowania i produkcji lotniczej, nie wymaga zgody resortu obrony narodowej w tym zakresie".

Przypomnijmy, że o budowie takiej maszyny publicznie mówił w październiku 2016 roku minister obrony Antoni Macierewicz. Co ciekawe o takiej możliwości wspominał jeszcze w kwietniu w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" wicepremier Ukrainy Stefan Kubiw.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA