fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rząd PiS

Sąd Apelacyjny: Morawiecki musi sprostować wypowiedź o rządzie PO-PSL

Premier Mateusz Morawiecki
Fotorzepa, Jerzy Dudek
Sąd Apelacyjny zdecydował, że premier Mateusz Morawiecki musi sprostować swoją wypowiedź na temat braku inwestycji infrastrukturalnych za rządów PO i PSL.

Platforma Obywatelska pozwała Morawieckiego w trybie wyborczym za słowa, które padły na jednym spotkań przedwyborczych premiera w Świebodzinie.

- Nasi poprzednicy przez osiem lat wydali 5 mld zł na drogi lokalne. To jest tyle, ile my wydajemy w ciągu jednego do półtora roku, porównajcie sobie - powiedział wówczas Morawiecki.

Po tej wypowiedzi lider PO Grzegorz Schetyna zapowiedział i wykonał doniesienie do prokuratury w trybie wyborczym, żądając przeproszenia, "sprostowania kłamstw" oraz finansowej nawiązki na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Czytaj także: PO kontra Morawiecki, czyli do sądu z granatem

Sąd Okręgowy oddalił wniosek PO w tej sprawie. Uznano, że nie podlega on rozpoznaniu w trybie wyborczym. "Sąd uznał, że uczestnik postępowania nie spełnia kryteriów wskazanych w przepisie, czyli nie był kandydatem komitetu wyborczego oraz nie posiadał pisemnej zgody pełnomocnika komitetu, zaś to, że - jak twierdzi wnioskodawca - jest "twarzą kampanii samorządowej", to w tym szczególnym trybie nie ma znaczenia" - informowała sędzia SO Sylwia Urbańska. 

W czwartek politycy PO złożyli zażalenie. Następnego dnia postanowienie sądu okręgowego ws. wniosku PO zostało uchylone decyzją Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Sprawa została ponownie skierowana do sądu okręgowego, który oddalił wniosek. 

Politycy również tym razem złożyli odwołanie do Sądu Apelacyjnego, który uznał dziś, że premier Morawiecki musi sprostować swoją wypowiedź.

Szef rządu w ciągu 48 godzin na antenie telewizji TVP Info i TVN przed głównymi wydaniami programów "Wiadomości" i "Fakty" , po blokach reklamowych bezpośrednio poprzedzających emisję wyżej wymienionych programów oświadczenia poprzez jego odczytanie oraz jednoczesne wyświetlenie planszy z tekstem wypełniającym cały ekran.

"Nieprawdziwe są informacje podane przeze mnie w dniu 15 września 2018 r. podczas wiecu wyborczego komitetu wyborczego Prawo i Sprawiedliwość w Świebodzinie, że w ciągu jednego do półtora roku wydawana jest przez nas większa suma na drogi lokalne, niż za czasów koalicji PO i PSL w ciągu ośmiu lat. Mateusz Morawiecki, premier rządu Rzeczpospolitej Polskiej" - ma brzmieć treść oświadczenia.

Od dzisiejszego orzeczenia sądu nie przysługuje skarga kasacyjna. 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA