fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rynek pracy

Polak o pracę się nie boi

Adobe Stock
W swojej ocenie koniunktury na rynku pracy należymy do największych optymistów na świecie. Aż 70 proc. Polaków nie obawia się zwolnienia. Lepszy wynik mają tylko Austriacy.

W Austrii ośmiu na dziesięciu pracowników twierdzi, że nie obawia się utraty zatrudnienia ani przez siebie ani przez swoich bliskich. Polska jest na drugim miejscu, tuż przed Rumunią, gdzie optymistów jest niemal tyle samo, co u nas- wynika z badania 2019 IRIS Financial Confidence Survey, które w połowie br. przeprowadzono w 22 krajach świata na próbie blisko 12 tys. respondentów. W Polsce zrealizowała je agencja ARC Rynek i Opinia na próbie 509 pracowników. Według jej danych, optymistyczne podejście Polaków jest widoczne niezależnie od płci czy wieku uczestników badania.

- Z naszych badań wynika, że nastroje społeczne wśród Polaków, zwłaszcza w kontekście sytuacji finansowej, są dużo bardziej pozytywne niż w większości krajów europejskich. Dotyczy to również rynku pracy, na którym to kandydaci, nie tylko dobrze wykształceni, dyktują warunki. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich branż i wszystkich stanowisk, jednak doniesienia dotyczące bardzo niskiego poziomu bezrobocia dają Polakom poczucie, że na pewno jakąś pracę znajdą – komentuje Karolina Knyziak, project manager w ARC Rynek i Opinia.

Mniej optymizmu jest wśród pracowników najbogatszych państw- np. w USA udział pracowników pewnych zatrudnienia wynosi 65 proc., w Wielkiej Brytanii nie sięga 60 proc. – na co może też wpływać niepewność związana z Brexitem. Jednak jeszcze mniej wiary w rynek pracy (i swojego pracodawcę) jest we Francji- gdzie 53 proc. badanych obawia się utraty zatrudnienia przez siebie lub przez swoich bliskich. To najgorszy wynik w Europie. W skali ogółu badanych największymi pesymistami są pracownicy w Panamie i w Chile, gdzie tylko co trzeci nie obawia się utraty pracy.

Spory udział obaw o stabilność zatrudnienia wpływa też na poglądy dotyczące roli państwa na rynku pracy. N.p. we Francji 63 proc. z badanych twierdzi, że tworzenie nowych miejsc pracy powinno być priorytetowym zadaniem dla rządu- ważniejszym niż ochrona środowiska i tak samo ważne jak ograniczanie biedy i ubóstwa.

Najczęściej w grupie 22 badanych państw taki pogląd wyznają Rumuni (73 proc.). W Polsce odsetek takich opinii jest zdecydowanie niższy (52 proc)- na poziomie Brytyjczyków. Mniejsze oczekiwania co do aktywności rządzących na rynku pracy mają tylko Grecy (38 proc.)

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA