fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rynek pracy

Polacy coraz bardziej boją się o pracę

Warszawa
Fotorzepa/ Urszula Lesman
Prawie 35 proc. polskich pracowników zaczęło ten rok obawiając się utraty zatrudnienia. To najwięcej od lat. Rekordowo niski był też odsetek tych, którzy nie mają takich obaw

Sytuacja na rynku pracy widziana oczami pracowników nie jest bezpieczna ani stabilna. Próbują na to zareagować myśląc o przekwalifikowaniu albo emigracji zarobkowej- podsumowuje Iwona Szmitkowska, prezes Work Service wyniki ogłoszonego w czwartek Barometru Rynku Pracy. Powstał on na podstawia badań pracodawców i pracowników przeprowadzonych przez firmę ARC Rynek i Opinie na w grudniu 2020 i styczniu 2021r. Według nich, utrzymująca się pandemia wyraźnie zwiększyła obawy Polaków o utrzymanie zatrudnienia- tylko 43 proc. nie obawiało się jej utraty w pierwszych miesiącach 2021 r. (to ponad dwukrotnie mniej niż na początku 2020 r) a z kolei do prawie 35 proc. powiększyła się grupa tych, którzy się obawiali zwolnienia.

Z tymi obawami wiąże się wzrost planów zmiany pracy- na przełomie roku deklarowało je prawie 34 proc. pracowników, ponad dwukrotnie więcej niż w połowie 2020 r. Przy czym najczęściej plany zmiany pracy zgłaszały osoby potencjalnie bardziej zagrożone zwolnieniami- najmłodsi pracownicy, osoby pracujące na niepełny etat, na umowie zlecenie, a także najsłabiej zarabiający.

Jak wynika z badania 65 proc, pracowników było teraz gotowych do przekwalifikowania się. Wzrósł też odsetek osób rozważających emigrację zarobkową- obecnie to już prawie18 proc., czyli prawie dwukrotnie więcej niż latem zeszłego roku i o 6 pkt. proc. więcej niż na początku 2020 r.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA