fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rolnictwo

Farmerzy z USA ofiarami wojny handlowej Trumpa z Chinami

Bloomberg
Amerykański minister rolnictwa, Sonny Perdue powiedział w wywiadzie dla CNN, że farmerzy z jego kraju są ofiarami wojny handlowej prezydenta Trumpa z Chinami

Perdue nie spodziewa się osiągnięcia porozumienia o handlu podczas spotkania w czerwcu Trumpa z prezydentem Xi Jinpingiem w ramach szczytu G20 w Japonii, ale ma nadzieję, że dojdzie do tego pod koniec roku. Administracja przeznaczyła pomoc dla farmerów stanowiących kluczową część wyborców, którzy zapewnili wygraną republikanów i Trumpa w 2016 r., ale to właśnie oni najbardziej odczuli spór handlowy z Chinami.

- Myślę, że są jedną z ofiar zakłócenia handlu. Wiedzieliśmy, że do tego dojdzie, bo jeśli pokażemy Chinom czerwoną kartką, to dojdzie do retorsji, a te uderzą w farmerów. Powiedziałem prezydentowi, a on to rozumie, że patriotyzmem nie można płacić rachunków. My to wiemy i z pewnością on też. Dlatego stara się zmniejszyć szkody, jakie ponoszą z powodu zakłóceń w handlu, ułatwieniami rynkowymi - zacytował go Reuter.

W maju administracja ogłosiła pakiet pomocy 16 mld dolarów dla farmerów, aby zniwelować straty 10-miesięcznej wojny handlowej z Chinami. Wypłaty będą uzależnione do tego, gdzie prowadzą działalność, a nie od rodzaju upraw. Nasilający się spór handlowy doprowadził do tego, że farmerzy w USA mają rekordowe zapasy zebranej soi, bo Chiny wstrzymały jej kupno. Wcześniej trafiało do Chin ponad 60 proc. jej eksportu.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA