fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Radcowie

Raport: większość prawników in-house zadowolonych z miejsca pracy

AdobeStock
Zbadani na zlecenie Krajowej Izby Radców Prawnych radcowie prawni in-house są zadowoleni z wybranego miejsca pracy. Połowa z nich uważa, że za pięć lat pozycja rynkowa ich firmy będzie jeszcze lepsza niż obecnie.

Władze samorządu radcowskiego przygotowały kolejne badanie krajowego rynku prawniczego. W raporcie – który „Rzeczpospolita" publikuje jako pierwsza – dzielą się spostrzeżeniami prawników przedsiębiorstw.

Jakie są zatem zdaniem prawników in-house najbardziej skuteczne sposoby konkurowania?

„W odróżnieniu od właścicieli kancelarii, którzy najbardziej doceniali budowanie trwałych relacji z klientami i posiadanie bazy lojalnych klientów, prawnicy wewnętrzni za najważniejszy sposób konkurowania uznali specjalizację w wybranej dziedzinie prawa (28,9 proc.)" – czytamy w raporcie.

Czytaj także:

W opracowaniu wskazuje się, że inna perspektywa może wynikać z faktu, że prawnicy in-house nie muszą bezpośrednio konkurować o klientów ani ich zdobywać, a więc skupiają się bardziej na merytorycznych aspektach prowadzenia spraw.

Kolejnym wymienionym i uznanym za skuteczny sposobem na utrzymanie się na rynku jest budowanie trwałych relacji z klientami (według 18,8 proc. badanych), specjalizacja w obsłudze określonej grupy klientów (18,8 proc.) oraz jakość obsługi klienta (18,0 proc.).

Co warte podkreślenia, bardzo niewielu, bo nawet nie 4 proc., respondentów uznało za skuteczny sposób konkurowania działania marketingowe.

Badani zostali również poproszeni o wymienienie przyszłościowych i dochodowych prawniczych specjalizacji. Ich zdaniem w ciągu pięciu lat na znaczeniu będą zyskiwały specjalizacje zwłaszcza w prawie internetowym oraz nowych technologii, a także w prawie podatkowym. W opinii uczestników badania na znaczeniu zyskają również specjalizacje w prawie konkurencji oraz prawach konsumenta. Według prognozy zmaleje zaś rola specjalizacji w prawie gospodarczym, cywilnym, administracyjnym, prawie pracy czy prawie rodzinnym.

– To sygnał dla młodych radców prawnych, w którym kierunku powinni się specjalizować – komentuje Maciej Bobrowicz, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA