fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przestępczość

Pseudokibice w gangu narkotykowym

cbsp.policja.pl
Grupa przestępcza powiązana ze środowiskiem pseudokibiców przemyciła 15 ton marihuany i sprzedała 300 kilogramów amfetaminy - narkotyki warte miliony złotych. Gang rozbili policjanci.

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji oraz Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, przy wsparciu Europolu zlikwidowali gang zajmujący się produkcją i przemytem narkotyków, a także ich dystrybucją.

- Zostało zatrzymanych łącznie 17 osób, które już zostały aresztowane. Większość jest powiązana ze środowiskiem pseudokibiców – mówi „Rzeczpospolitej” Iwona Jurkiewicz, rzeczniczka CBŚP. I podkreśla: - Członkowie grupy tylko przez półtora roku mogli przemycić do Polski z krajów Europy Zachodniej ponad 15 ton marihuany, oraz wyprodukować i wprowadzić na rynek 300 kilogramów amfetaminy.

Śledztwo dotyczące gangu narkotykowego prowadzą wspólnie policjanci z krakowskiego zarządu CBŚP, i funkcjonariusze Karpackiego Oddziału SG w Nowym Sączu pod nadzorem Małopolskiego Wydziału do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej.

Jak ustalili, grupa działała od 2015 roku. - Z Zachodu do Polski była przemycana marihuana, która następnie trafiała do odbiorców na terenie Małopolski oraz Śląska – tłumaczy Iwona Jurkiewicz. Z kolei w kraju grupa produkowała narkotyki syntetyczne, które następnie były wywożone na zachód.

- Z zebranego materiału dowodowego wynika, że członkowie grupy mogli dokonać co najmniej 150 wewnątrzwspólnotowych transakcji narkotykowych, w wyniku których do Polski trafiło 15 ton marihuany – mówi rzeczniczka CBŚP.

Gang dodatkowo trudnił się produkcją i dystrybucją amfetaminy. Jak szacują śledczy wprowadził na polski rynek ponad 300 kilogramów „białego proszku”.

Pierwsze uderzenie w grupę zostało przeprowadzone w lipcu 2017 roku – wtedy na gorącym uczynku wpadło trzech podejrzanych o przemyt środków odurzających z Niemiec do Polski. Śledczy przechwycili także 123 kg marihuany, i inne narkotyki, warte ponad 3,5 mln zł.

Kolejnym krokiem w rozpracowywaniu grupy była obecna operacja. Funkcjonariusze jednocześnie weszli do siedmiu miejsc na terenie Krakowa, i pobliskich miejscowości. Podczas przeszukań zaleźli i zajęli maczety, komputery, laptopy, a także telefony komórkowe i różnego rodzaju dokumenty. Kolejnym 14 osobom zamieszanym w narkotykową działalność przedstawiono zarzuty.

- Dotyczą one kierowania oraz udziału w dwóch zorganizowanych grupach przestępczych, przemytu 15 ton marihuany i wyprodukowania nie mniej niż 300 kilogramów amfetaminy. Ponadto - udziału w obrocie tymi środkami odurzającymi – mówi Iwona Jurkiewicz.

Zatrzymani trafili do aresztu, trzy kolejne osoby są poszukiwane listami gończymi.

Czarnorynkowa wartość przemyconej do Polski gigantycznej ilości marihuany szacowana jest na 250 mln zł (to cena sprzedaży hurtowej), lub 440 mln zł (w sprzedaży detalicznej). Natomiast czarnorynkowa wartość wyprodukowanej i wprowadzonej do obrotu amfetaminy ocenia się n 3 mln zł w „hurcie” (lub trzykrotnie więcej w sprzedaży detalicznej).

Łącznie w sprawie zatrzymano dotychczas 17 osób i przejęto 200 kg marihuany. Na poczet przyszłych kar śledczy zajęli członkom szajki mienie i pieniądze o łącznej wartości przekraczającej milion złotych.

To nie koniec, bo policjanci, pogranicznicy i prokuratorzy nadal ustalają okoliczności działania gangu.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA