fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przestępczość

Francja: Brutalne morderstwo ocalałej z Holokaustu

AFP
Około 20-letni mężczyzna został aresztowany, po tym, jak w jednym z mieszkań w Paryżu odkryto zwłoki 85-letniej Żydówki, ocalonej z Holokaustu.

Służby ratunkowe odpowiedziały na wezwanie do pożaru w mieszkaniu w 11. dzielnicy stolicy Francji. Samotnie mieszkała tam 85-letnia ocalała z Holokaustu. Według źródeł zbliżonych do sprawy, na ciele znalezionej w spalonym mieszkaniu kobiety znaleziono rany kłute.

Pożar mógł więc być tylko przykrywką dla morderstwa. Jak donoszą francuskie media, wszczęte zostało śledztwo w tej sprawie. Aresztowano już jednego, około 20-letniego mężczyznę. Motyw morderstwa pozostaje na razie nieznany, ale prokuratorzy z Paryża "nie wykluczają żadnej z teorii".

Ofiara, Mireille K., była wyznania żydowskiego - stwierdziła  Służba Ochrony Społeczności Żydowskiej (Service de protection de la communauté juive, SPCJ), organ zajmujący się aktami antysemickimi we Francji.

Mireille w lipcu 1942 była "ocalałą z obławy Vel d'Hiv, największego masowego aresztowania francuskich Żydów podczas II wojny światowej. Nazwa wydarzenia pochodzi od krytego toru kolarskiego, tzw. Vélodrome d’Hiver. Proniemiecki rząd Vichy przy pomocy ok. 9 tys. policjantów zatrzymał wówczas ponad 13 tys. Żydów.

Dochodzenie nie wykazało jeszcze, czy do ewentualnego zabójstwa doszło z pobudek antysemickich, jednak organizacje żydowskie chcą dopilnować, by policja nie zignorowała tej możliwości.

"Oczekujemy od władz działania z największą przejrzystością w toczącym się śledztwie, tak, aby motywy tej barbarzyńskiej zbrodni zostały ujawnione tak szybko, jak to tylko możliwe" - napisała w oświadczeniu wiodąca żydowska organizacja CRIF (Rada Przedstawicieli Francuskich Instytucji Żydowskich).

Chociaż śledztwo jest na wczesnym etapie, we francuskich mediach śmierć 85-latki porównywana jest do morderstwa Sary Halimi, ortodoksyjnej Żydówki, zamordowanej również we własnym domu i również w 11. dzielnicy w kwietniu 2017 roku. Napastnik z okrzykiem "Allah Akbar" i przekleństwami na ustach najpierw pobił kobietę, a później wyrzucił ją przez okno. W lutym francuski sędzia orzekł, że brutalne morderstwo było aktem antysemickim.

Źródło: rp.pl/ thelocal.fr
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA