Przestępczość

TVP: Zatrzymano podejrzanych o zabójstwo Jaroszewiczów

Pogrzeb Piotra Jaroszewicza i jego żony Alicji Solskiej we wrześniu 1992 roku
Fotorzepa/ Anna Brzezińska
Funkcjonariusze Krakowskiego Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali podejrzanych o zabójstwo małżeństwa Jaroszewiczów - poinformowała TVP.

Do informacji o zatrzymaniach dotarli dziennikarze "Panoramy TVP2" i "Magazynu Kryminalnego 997".

Według informacji dziennikarzy, w sprawie podejrzane są trzy osoby. Jedna z nich znajduje się w areszcie śledczym w Krakowie, w związku z inną sprawą. Dwaj pozostali mają być powiązani z tzw. "gangiem karateków", działającym w latach '80 i '90.

Przeczytaj » Iza Michalewicz: "Zbrodnie prawie doskonałe. Policyjne Archiwum X"

83-letniego Piotra Jaroszewicza, premiera PRL w latach 1970-1980 oraz jego 67-letnią żonę Alicję Solską-Jaroszewicz zamordowano w nocy z 31 sierpnia na 1 września 1992 r. w ich willi w warszawskim Aninie. Byłemu premierowi bandyci zacisnęli na szyi rzemienną pętlę, przedtem go maltretowali. Jego żona zginęła od strzału w głowę z bliskiej odległości ze sztucera męża.

W kwietniu 1994 roku zatrzymano czterech oskarżonych o dokonanie tej zbrodni. Krzysztof R. - "Faszysta", Wacław K. - "Niuniek", Henryk S. - "Sztywny" i Jan K. - "Krzaczek" od początku twierdzili, że są niewinni, a prokuratura bezzasadnie przypisuje im zabójstwo.

W 1998 r. ówczesny Sąd Wojewódzki w Warszawie uniewinnił całą czwórkę z braku dowodów - wnosiła o to nie tylko obrona podsądnych, ale też oskarżyciel. - Stwierdzam, że po dwuletnim procesie zaszła sytuacja, która nie upoważnia prokuratura do wnoszenia o stwierdzenie winy oskarżonych - mówił wówczas w mowie końcowej prok. Andrzej Bartecki. Sąd ocenił w uzasadnieniu wydanego wyroku, że w początkowej fazie śledztwa organa ścigania dopuściły się rażących uchybień. W 2000 r. wyrok uniewinniający utrzymał Sąd Apelacyjny w Warszawie.

Źródło: rp.pl/TVP Info

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL