fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przemysł spożywczy

Danone zamyka fabryki w Rosji

Bloomberg
Francuski koncern nabiałowy zamyka dwie kolejne fabryki w Rosji. Powodem jest ich niska rentowność i spadek sprzedaży. Pracę straci 300 Rosjan.

Danone poinformował, że likwiduje dwie kolejne swoje mleczarnie w Rosji - w Tomsku i Czeboksarach. Ten ostatni przerabia najwięcej mleka w republice Czuwaszi i produkował 250 ton nabiału na dobę. Asortyment zawierał ponad 40 rodzajów wyrobów. Jego likwidacja oznacza bankructwo lokalnych producentów.

Zakłady w Tomsku są jedynym producentem nabiału w mieście (100 ton na dobę) i zaopatrują dwa sąsiednie uralskie regiony.

Danone tłumaczy swoją decyzję dużym stopniem zużycie fabryk ich niską rentownością, a także spadkiem sprzedaży. Ma to związek z rosyjskim kryzysem, zmniejszającymi się realnymi dochodami Rosjan i spadającą siłą nabywczą. Pracę straci 300 osób, ale firma zapewnia, że odprawy „znacznie przekraczają wysokości zapisane w Kodeksie Pracy FR", cytuje portal Lenta.

Danone działa w Federacji od 1992 r i do 2014 był jednym z największych inwestorów zagranicznych. W 2014 r zamknął trzy mleczarnie - w Toliatti, Smoleńsku i Nowowsybirsku. Pracę straciło blisko 300 osób. Powodem była spadająca rentowność produkcji.

W listopadzie 2014 r minister rolnictwa Rosji oskarżył francuski koncern o fałszowanie produkcji mleczarskiej.

- W tych zagranicznych produktach jest maksymalnie 20 proc. prawdziwego mleka, a reszta to zamieniony w mleczną mieszankę olej kokosowy, palmowy i inne. (...) Wygląda na to, że państwo subsydiuje produkcję mleka pieniędzmi z budżetu, a oni skupują je za pół damo i przelewają sobie ogromne pieniądze - mówił Nikołaj Fiedorow.

Fiedorow chciał by zwrócić uwagę na „działania takich wielkich producentów nabiału jak Bimm Bill Dann (należy do PepsiCo), Junimilk (Danone)". Minister domagał się, by firmy nie wyprowadzały zarobionych pieniędzy z regionu.

Grupa Danone Rosja w wydanym oświadczeniu domagała się „publicznego wycofania kłamliwych, dyskredytujących informacji". Firma przypomina, że pracuje w Rosji od ponad 20 lat. Dziś na jeszcze kilkanaście mleczarni w całym kraju.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA