fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przemysł spożywczy

Podatek od cukru "uderza w polską gospodarkę"

Adobe Stock
Branża rolnicza i sadownicza sprzeciwia się nowej opłacie od słodzonych napojów, nazywanej podatkiem cukrowym. Krajowa Unia Producentów Soków (KUPS) i osiem wiodących organizacji rolniczych wystosowały pisma do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwa Zdrowia, w którym sprzeciwiają się jej wprowadzeniu.

"Proponowane przez resort zdrowia rozwiązania prawne uderzają w polską gospodarkę, w szczególności szkodzą producentom napojów oraz nektarów owocowych i warzywnych, sadownikom, a także konsumentom" - twierdzi Julian Pawlak, prezes KUPS, cytowany w komunikacie. Jego zdaniem w ewidentnej sprzeczności z celami prozdrowotnymi nowej opłaty stoi pominięcie w ustawie za piwa smakowe i radlery.

"Uważamy, że opłata w tej formie nie spełni swojej roli pod kątem aspektów zdrowotnych, przyczyni się do nieodwracalnych negatywnych skutków ekonomicznych i ma charakter wyłącznie fiskalny" - dodaje Pawlak.

Podobnego zdania są sadownicy, którzy twierdzą, że rząd próbuje ograniczyć zapotrzebowanie na krajowe owoce i warzywa dla polskiego przetwórstwa.

Źródło: Business Insider Polska
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA