fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przemysł Obronny

Rosja goni USA na rynku broni

123rf.com
Światowy rynek broni się kurczy - wynika z najnowszych badań. Są jednak kraje i firmy, które nie narzekają na popyt.

Jednym ze "szczęśliwców" jest niemiecki ThyssenKrup, który w zeszłym roku znacznie zwiększył sprzedaż broni. Najlepiej jednak mają się rosyjskie firmy, które swoja sprzedaż zwiększyły aż o 50 procent.

Czwarty rok z rzędu sprzedaż broni na świecie jest mniejsza. Spada sprzedaż największych koncernów zbrojeniowych. W 2014 roku globalna sprzedaż osiągnęła 401 mld dolarów (367 mld euro) - co daje 1,5 proc. mniej niż w 2013 roku - wynika z obliczeń Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI).

Najbardziej spadła sprzedaż firm z Ameryki Północnej i zachodniej Europy - spadek o 7,4 proc. Wyjątkiem są tu jednak dwa kraje: Niemcy i Szwajcaria.

Niemcy sprzedają coraz więcej

Niemieckie firmy zbrojeniowe zarobiły w zeszłym roku o 9,4 proc. więcej niż w 2013. Szwajcarskie aż o 11,2 proc. Spośród niemieckich firm najlepiej radził sobie koncern ThyssenKrupp, który wspiął się na 42 miejsce ( z 59) w rankingu największych światowych koncernów zbrojeniowych. W 2014 roku niemiecki koncern sprzedał sprzętu bojowego za 2,31 mld dolarów. W 2013 roku wartość rocznej sprzedaży firmy wyniosła 1,77 mld dolarów.

Drugi niemiecki koncern zbrojeniowy, który jest na 31 miejscu rankingu, nie zwiększył tak mocno sprzedaży od zeszłego roku. W 2014 roku Rheinmetall sprzedał jednak sprzętu bojowego aż za 2,97 mld dolarów

Najlepiej radzą sobie jednak rosyjskie koncerny zbrojeniowe. Według raportu SIPRI w sumie rosyjskie koncerny zwiększyły sprzedaż w 2014 roku o 48,4 proc., a liczba rosyjskich firm zbrojeniowych na liście 100 największych na światowym runku wzrosła z 9 w 2013 roku do 11 w 2014. Najwyżej w rankingu, na 9 miejscu jest Almaz-Antey (8,8 mld dolarów).

- Rosyjskie firmy zbrojeniowe korzystają najmocniej z koniunktury - podkreśla ekspert SIPRI Siemon Wezeman. I to mimo nałożonych na ten kraj sankcji międzynarodowych.

Znacznie gorzej radzi sobie ukraińska zbrojeniówka. Największy producent z tego kraju, firma UkrOboronProm, spadł z 58. miejsca w 2013 roku na 90. w 2014 roku.

Nadal jednak na liście dominują koncerny z USA. Jest ich na niej aż 38 i aż siedem w ścisłej czołówce dziesięciu największych światowych koncernów zbrojeniowych.

Polacy na końcu listy

Firmy z USA odpowiadają za 54,4 proc. sprzedaży broni na świecie. Wraz z państwami Europy Zachodniej opanowały ponad 80 proc. rynku – podaje SIPRI. To o ponad 3 proc. mniej niż w 2013 roku. Największą firmą zbrojeniową świata jest według SIPRI amerykański Lockheed Martin, który sprzedał broń za 37,5 mld dol. Na pierwszym miejscu jest już od 2009 roku.

Na miejscu drugim jest amerykański Boeing (28,3 mld dol.), a na trzecim brytyjski BAE Systems (25,7 mld dolarów).

Na kolejnych miejscach są kolejne amerykańskie firmy: Raytheon (21,3 mld dol.), Northrop Grumman (19,6 mld dol.) i General Dynamics (18,6 mld. dol.).

Jedyna polska firma jest Polska Grupa Zbrojeniowa, która znalazła się na 67 miejscu (1,2 mld dolarów).

W raporcie nie ma żadnych informacji na temat chińskich firm. SIPRI informuje, że z tego kraju nie dostaje żadnych danych na temat sprzedaży broni.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA