fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przemysł Obronny

Wrogie drony nie umkną „Stokrotce”

materiały prasowe
Prywatna zbrojeniowa firma WB Group testuje na ukraińskich poligonach rakietowy niszczyciel dronów i śmigłowców. Broń może też likwidować cele naziemne w bezpośrednim, lądowym starciu.

Wyrzutnie niekierowanych programowalnych pocisków Stokrotka to wspólny projekt polsko – ukraiński. Ożarowski producent zwiadowczych i uzbrojonych dronów, systemów łączności i wojskowej elektroniki odpowiada z konstrukcję, integrację i układy zarządzania walką. Oręż – niekierowane rakiety 80 mm RS-80P z programowalnym zapalnikiem dostarcza należąca do koncernu Ukroboronprom firma Artem.

System stokrotka wykorzystuje polskie podwozia terenowych ciężarówek STAR 265M2 z napędem 6×6 a na obrotowych platformach ma zainstalowane lotnicze wyrzutnie standardowo stosowane m.in. na szturmowych śmigłowcach Mi-24 i Mi-8/17 rosyjskiej konstrukcji. Pełną automatykę zestawu wykonała należąca do WB Group gdyńska firma Arex. Z ożarowskiej, prywatnej zbrojowni pochodzi też mózg zestawu - system kierowania ogniem Topaz, współpracujący z głowicami optoelektronicznymi, radarami czy dronami bliskiego rozpoznania.

Wiceprezes WB Electronics Adam Bartosiewicz przekonuje, że zestaw bojowy jest w stanie wykryć wrogie bezpilotowce z odległości 4 km i zniszczyć je salwą niskokosztowych pocisków ukraińskiej produkcji. Broń może też obezwładniać cele lądowe na krótkich dystansach.

Ukraińskie technologie

Efektywne współdziałanie w dziedzinie nowych technologii między polskimi i ukraińskimi firmami i ośrodkami badawczymi rozpoczęło się już kilka lat temu. Dotyczy rozwoju artyleryjskiej amunicji precyzyjnego rażenia i systemów naprowadzania głowic bojowych a także polskiej optoelektroniki do pojazdów pancernych – twierdzi Andrzej Kiński szef fachowego pisma Wojsko i Technika, ekspert od zbrojeniowych rynków na Wschodzie.

Możliwości wymiany wiedzy w strategicznych obszarach są znacznie większe i wciąż niewykorzystane – to np. systemy rakietowe i kosmiczne – dodaje.

To nie przypadek, że WB Group, prywatna ożarowska firma na tle państwowej konkurencji w sektorze obronnym notuje dziś największe sukcesy w zbrojeniowej współpracy z Kijowem. Podczas ostatnich targów obronnych MSPO w Kielcach WB Group podpisała kolejną już umowę z ukraińskim MON na dostawy „sprzętu bezzałogowego". Szczegółów transakcji prezes spółki Piotr Wojciechowski nie ujawnia, bo „sprzęt" trafia do „kraju realnie prowadzącego działania wojenne". Nieoficjalnie wiadomo jednak, że już w minionych latach WBE eksportowało na Ukrainę taktyczne drony rozpoznawcze FlyEye a obecnie ożarowski producent dostarcza rządowi sąsiedzkiego kraju tzw. amunicję krążącą własnej konstrukcji, czyli zdalnie naprowadzanie pociski Warmate.

Eksportowy lider

Ożarowska grupa, o zeszłorocznych przychodach na poziomie 350 mln zł, zatrudniająca 820 pracowników to obecnie niekwestionowany lider prywatnych firm zbrojeniowych w kraju. W ciągu dwóch dekad istnienia spółki, podstawą budowania jej pozycji i ekspansji rynkowej, były własne produkty i innowacyjne technologie, jakościowo weryfikowane przez dostawy dla polskiej armii i eksport. Licencje na produkcję urządzeń łączności skonstruowanych w WBE firma sprzedała renomowanym producentom sprzętu militarnego w USA i Europie. Odkąd ożarowska firma przejęła komplet udziałów gdyńskiego Radmoru (radiostacje), stała się też znaczącym eksporterem polskiego uzbrojenia.

Zagraniczna sprzedaż to nie jedyny wyznacznik pozycji WB Group na rynku. Jej spółki odgrywają istotną rolę w najważniejszych programach zbrojeniowych armii: m. in przenoszeniu w epokę cyfrową broni artyleryjskiej i pancernej, czy w projekcie Tytan, kilkumiliardowej wartości ( opracowanie ,wdrożenie i produkcja zintegrowanego, nowoczesnego wyposażenia żołnierskiego).

Państwowy inwestor w Ożarowie

Należący do ożarowskiego holdingu gliwicki Flytronik, to producent dronów zwiadowczych i twórca kolejnych generacji rozpoznawczych bezpilotowców. Kolejna firma - Arex - projektuje unikalne rozwiązania z dziedziny automatyki, stosowane w wojskowych pojazdach i artylerii. Warszawski MindMade to lider innowacyjnych rozwiązań telekomunikacji bezprzewodowej dla wojska i służb mundurowych.

W listopadzie tego roku 24 proc. udziałów w WB Electronics objął Polski Fundusz Rozwoju. Za udziały w WB Group publiczny inwestor zapłaci 128 mln zł. Pieniądze przeznaczone na podniesienie kapitału – jak zapewnił Paweł Borys prezes PFR zostaną spożytkowane na rozwój firmy,inwestycje w nowoczesne produkty i technologie oraz ekspansję WB Electronics na rynkach międzynarodowych.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA