fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przemysł Obronny

Szybkostrzelne beryle „Łucznika" uzbroją Nigerię

Karabinek Beryl z radomskich zakładów
Fotorzepa, Seweryn Sołtys
Automatyczne karabinki beryl, dziś podstawowe uzbrojenie strzeleckie polskich żołnierzy, będą produkowane w Nigerii.

W poniedziałek w siedzibie Fabryki Broni „Łucznik" w Radomiu uroczyście podpisano porozumienie w tej sprawie ze spółką Defence Industries Corporation of Nigeria (DICON). Treść memorandum określa reguły i warunki podzielonego na trzy etapy transferu technologii produkcji automatów Beryl M762 do Nigerii przez Polską Grupę Zbrojeniową.

Po dokumentem w obecności wiceszefa MON Sebastiana Chwałka odpowiadającego w resorcie obrony za modernizację i zakupy a także nowych członków zarządu PGZ Pawła Pelca i Michała Kuczmierowskiego, podpisy złożyli dr Jakub Skiba szef PGZ oraz dyrektor generalny DICON generał dywizji Bamidele Olaleke Ogunkale oraz dyrektor biura prawnego DICON Kike Abiodun Bello.

Automaty z Radomia jadą do Afryki

Siły Zbrojne Abudży od kilku lat używają polskich karabinków Beryl M762.

- Bardzo dobre opinie na ich temat były jednym z głównych powodów, dla których Nigeria wybrała radomskie karabiny dla własnych sił zbrojnych. Jest to wielka szansa nie tylko dla radomskiej Fabryki Broni, ale także dla innych spółek z naszej Grupy, by na podstawie tej współpracy zbudować przyczółek do dalszej ekspansji na tamtejszych rynkach – powiedział po podpisaniu memorandum prezes PGZ.

Beryl M762 to odpowiednik używanego przez Wojsko Polskie zmodyfikowanego w 2009 r. karabinka wz. 96C. Jedyną różnicą jest kaliber amunicji – wersja M762 przystosowana jest do większych nabojów 7,62 mm x 39, podczas gdy w Polsce używamy standardowej w NATO amunicji 5,56 mm x 45. W lutym 2015 do nigeryjskich wojsk lądowych trafiła pierwsza partia 1000 polskich Beryli M762 wraz z zestawami naprawczymi. Był to efekt umowy o wartości ponad 3,3 mln zł, podpisanej między Fabryką Broni a armią nigeryjską w 2014 roku. Kolejny kontrakt został zawarty na początku 2015 i obejmował sprzedaż 500 Beryli M762 zasilanych nabojem 7,62 mm x 39 i 10 subkarabinków Mini Beryl. Dostawy zostały zrealizowane pod koniec czerwca 2015 roku. Spółki z Grupy PGZ realizowały również dostawy dostosowanych do beryli systemów treningowych.

Niezawodne karabinki

– Przedstawiciele Sił Zbrojnych Nigerii chwalą niezawodność, łatwość w obsłudze oraz ergonomię naszych karabinów. Trudne warunki klimatyczne oraz asymetryczność zagrożeń, z którymi na co dzień borykają się nigeryjscy wojskowi buduje zapotrzebowanie na solidne produkty. Tym bardziej cieszy, że wybrali karabinki z Fabryki Broni – mówił w poniedziałek po podpisaniu porozumienia prezes zarządu „Łucznika" Adam Suliga.

DICON jest spółką skarbu państwa, nadzorowaną przez Nigeryjskie Siły Zbrojne. Zajmuje się głównie obrotem specjalnym, tj. produkcją sprzętu obronnego i produktów na rynek cywilny, ze szczególnym naciskiem na broń strzelecką oraz amunicję.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA