fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przegląd prasy

Przegląd prasy: Krym, paraliż i recepta z SMS

123RF
Czołówki czwartkowych gazet przynoszą bardzo ciekawe tematy. Każdy zupełnie odmienny.

„Rzeczpospolita” na pierwszej stronie ostrzega, że inwestycjom samorządów grozi paraliż. Problem dotyka zarówno dużych miast, jak i małych gmin. Otóż zdarza się, że w przetargach nikt nie składa ofert albo zgłasza się jeden wykonawca, który proponuje cenę nawet dwukrotnie wyższą od zakładanej. Dlatego gminy muszą wielokrotnie rozpisywać przetargi na nowo, co kosztuje, z kolei wiele jest unieważnianych.

„Rzeczpospolita” podaje też, że MON zapowiada budowę agencji uzbrojenia – urzędu ds. zakupów broni i wydawania miliardów złotych na sprzęt wojskowy. Pomysł nie jest nowy. Wraca zawsze, gdy w MON piętrzą się kłopoty z kontraktowaniem zakupów broni i usług. A teraz sytuacja wydaje się krytyczna: w wielki poślizg wpadają kluczowe, największe od lat strategiczne programy modernizacyjne.

Ocieplenie klimatu. Niektórzy wierzą, inni, jak choćby część czołowych polityków w USA - nie wierzą i wietrzą w tym chiński spisek. A „Rzeczpospolita” pisze dziś o niespodziewanych skutkach, jakie mogą przynieść zmiany klimatyczne. Otóż wieczna zmarzlina na półkuli północnej zawiera o wiele więcej rtęci, niż dotychczas sądzono. Jest tam dwukrotnie więcej rtęci, niż w ziemi, oceanach i atmosferze poza obszarem podbiegunowym. Jeśli wierzyć w ocieplenie klimatu, to topniejące lody będą uwalniać coraz więcej rtęci. Gazeta przypomina, jak toksyczny jest to metal i jak jego obecność odbija się na zdrowiu ludzi.

W „Rzeczpospolitej” zwraca też dziś uwagę tekst Borisa Johnsona o Krymie. Jak wskazuje, cztery lata po aneksji „musimy zdwoić wysiłki w obronie naszych wartości, stojąc na straży międzynarodowego prawa”. Bez względu na to, jak kto Johnsona ocenia, to tekst ministra spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii, to ważny głos w tej sprawie i niewątpliwy atut dzisiejszej „Rz”

„Gazeta Wyborcza” dotarła do raportu Ministerstwa Spraw Zagranicznych o opinii o Polsce na świecie. Wnioski? Przybijające. Według MSZ, zdanie światowych mediów o Polsce jeszcze nigdy nie było tak złe jak dziś, pisze gazeta na czołówce.

„GW” przyjrzała się rynkowi przewozów autobusowych. I wskazuje, że choć nie każdemu przewoźnikowi może podobać się ekspansja FlixBusa w Polsce, to pasażerom - tak. Bilety nadal będą tanie, nawet za złotówkę, zwłaszcza przy rezerwacji przez aplikację. Sprzeda je także kierowca. Rozrośnie się też siatka połączeń. Pod marką FlixBus pojadą PolskiBus i inni przewoźnicy.

„Dziennik Gazeta Prawna” pisze dziś w tekście otwarciowym, że żeby wykupić leki, wystarczy pokazać w aptece… SMS ze specjalnym kodem kreskowym. Albo się wylegitymować i podać PIN. Elektroniczny dokument ma zacząć pilotażowo działać już za kilka dni. Do końca roku e-recepty mają realizować wszystkie apteki. A od 2020 r. będzie to już powszechny standard.

„DGP” zwraca uwagę na interesujące zmiany w kodeksie pracy. Oto etat będzie do podziału lub w zespole. W projekcie nowego kodeksu mają zostać uregulowane job sharing i praca zespołowa. Dzięki temu firmy będą mogły elastyczniej działać, twierdzi gazeta.

„Parkiet” uważa, że małe spółki powinny wreszcie wrócić do łask inwestorów. Patrząc na pędzącą gospodarkę, dużym rozczarowaniem jest ponad 6-proc. spadek sWIG80 w ostatnich 12 miesiącach. Zwłaszcza patrząc na WIG20, który w tym czasie zyskał prawie 7 proc. Ale role mogą się odwrócić i to mniejsze firmy mogą się zachowywać lepiej niż te największe, wskazuje gazeta.

„Parkiet” przyjrzał się dziś także przetaczającej się przez warszawską giełdę fali wezwań do sprzedaży akcji: od początku 2017 r. ogłoszono ich już 44, a na horyzoncie są już kolejne. Akcjonariusze przejmowanych spółek liczą, że uda im się jeszcze podbić cenę, pisze gazeta.

„Puls Biznesu” alarmuje, że e-podatki spadły z trampoliny. Otóż, zdaniem gazety, centralny system podatkowy zmierza ku katastrofie na miarę Poltaksu. Tam resort finansów utopił setki milionów złotych i po pięciu latach wdrożenia rozstał się z wykonawcą. Obecny projekt - e-podatki - kosztował już 100 mln zł i, co gorsza, może w ogóle nie zostać ukończony.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA