Bernie Sanders znowu wygrywa

Prawybory demokratów w New Hampshire przyniosły umocnienie pozycji kandydata lewicowego skrzydła partii. Rozczarowuje były wiceprezydent Joe Biden.

Aktualizacja: 13.02.2020 05:57 Publikacja: 12.02.2020 18:24

Waleczny senator Bernie Sanders. Trudno uwierzyć, że ma ponad 78 lat

Waleczny senator Bernie Sanders. Trudno uwierzyć, że ma ponad 78 lat

Foto: AFP

Jeszcze zanim wszystkie punkty wyborcze zgłosiły wyniki, media okrzyknęły senatora Berniego Sandersa zwycięzcą prawyborów w New Hampshire. Określający się jako socjalistyczny demokrata, uważany za kandydata skrajnie lewicowego, Sanders wysunął się na prowadzenie, pozostawiając daleko w tyle swoją bezpośrednią rywalkę z liberalno-lewicowego skrzydła partii Elizabeth Warren oraz kandydatów centrowych i umiarkowanych.

Ulubieniec młodzieży

– Dziękuję New Hampshire za wspaniałe zwycięstwo! To początek końca Donalda Trumpa. Wygramy, bo mamy agendę, która przemawia do ciężko pracujących obywateli tego kraju – zapowiedział senator Sanders, zwracając się we wtorek do wyborców. – Bez względu na wszystko zjednoczeni pokonamy Trumpa – mówił kandydat, który w tym stanie zdobył ponad 26 proc. głosów wyborców i 9 delegatów. Do Nevady jedzie, mając na koncie 21 delegatów.

Zwycięstwo Sandersa w New Hampshire było do przewidzenia. To stan sąsiadujący z Vermontem, który Sanders reprezentuje w Senacie, tu też wygrał prawybory w 2016 r., zdobywając 22 punkty procentowe więcej niż Hilary Clinton. Już w poprzednich wyborach zbudował sobie solidną bazę sympatyków, w tym szczególnie wyborców młodych. W tych prawyborach ma bardzo dobrze zorganizowaną kampanię i przoduje w zbiórce pieniędzy: tylko w styczniu pozyskał 25 milionów dolarów – więcej niż każdy inny kandydat zebrał w ciągu jednego kwartału w ubiegłym roku.

Prawie jak Obama

– Od świtu do zamknięcia punktów do głosowania – to był fantastyczny dzień. Czuliśmy energię w każdym zakątku stanu – cieszył się we wtorek wieczorem Pete Buttigieg, kandydat centrum, były burmistrz South Bend w Indianie, który w tej kampanii wyborczej okazał się objawieniem Partii Demokratycznej.

Swą charyzmą porównywalny do Baracka Obamy, zaledwie 38-letni kandydat, bez doświadczenia w waszyngtońskiej polityce, zdołał poderwać wyborców w wielu zakątkach kraju, w tym w Iowa oraz w New Hampshire, gdzie zjednał sobie nie tylko wyborców umiarkowanych, ale również tych z lewicy, plasując się na drugiej pozycji. Po głosowaniach w pierwszych dwóch stanach, to Buttigieg jedzie do Nevady jako zwycięzca, mając najwięcej, bo 23, delegatów w kieszeni. Po piętach depcze mu senator Amy Klobuchar, podbierając wyborców sympatyzujących z centrowym skrzydłem partii.

Klobuchar można nazwać zaskoczeniem dotychczasowych prawyborów. W sondażach przed głosowaniem w Iowa klasyfikowała się zdecydowanie za Bidenem, Sandersem, Warren i Buttigiegem. Gdy w Iowa znalazła się na piątym miejscu pod względem głosów, mówiono o sukcesie. Tymczasem w New Hampshire liczba zdobytych głosów dała jej trzecie miejsce i 6 delegatów.

„Dobry wieczór, nazywam się Amy Klobuchar i mam zamiar pokonać Donalda Trumpa – powiedziała do wyborców.

senator z Massachusetts. – Elizabeth Warren wiele się spodziewała po New Hampshire, który jest stanem z jej regionu. Podobnie jak w Iowa zawiodła się w New Hampshire, gdzie pod względem liczby głosów wyborców znalazła się na czwartej pozycji i nie uzyskała żadnych delegatów. Liczy jednak na lepszą passę w dalszej części prawyborów.

– New Hampshire to zaledwie niewielki wycinek Ameryki. Będzie miała więcej szczęścia w stanach, zamieszkanych przez bardziej zróżnicowane grupy społeczne, zarówno materialnie, jak i rasowo – oceniała zwolenniczka Warren.

Kłopoty Bidena

Tak jak Sanders zabrał Warren głosy wyborców lewicujących i liberalnych, tak porażka Bidena to efekt przeniesienia poparcia na Klobuchar i Buttigiega. Od początku kampanii Joe Biden, reprezentujący skrzydło umiarkowane, z silnym poparciem establishmentu, uważany był za faworyta. I do niedawna to jemu dawano największe szanse w starciu z Trumpem. Słabo mu poszło w Iowa i Hew Hampshire. We wtorek nie czekał na wyniki i wyjechał do Karoliny Południowej, by kontynuować kampanię. Były wiceprezydent mocno liczy tam na głosy czarnoskórych wyborców, wśród których ma duże poparcie.

– To może być koniec Bidena – powiedział Corey Lewandowski, szef sztabu wyborczego Trumpa w 2016 r. W ferworze zwycięstw Buttigiega i Sandersa prasa amerykańska też już zaczyna źle wróżyć Bidenowi. Patrząc jednak na liczby, można zobaczyć, na czym Biden opiera swoje nadzieje. W Iowa kandydaci demokratyczni walczyli o głosy 49 delegatów, w New Hampshire – 24 delegatów zdeklarowanych (ogółem 33). To niewielki ułamek 1991 delegatów potrzebnych do uzyskania nominacji. Bill Clinton pokazał, że można wygrać wybory mimo porażki w Iowa i New Hampshire. – To zaledwie początek, cały kraj jeszcze musi zagłosować. Będę walczył o każdy głos – powiedział Biden, licząc na wygraną w Nevadzie oraz Karolinie Południowej.

Biden nie jest jedynym kandydatem, który liczy na głosy wyborców w innych stanach. Były burmistrz Nowego Jorku, biznesmen i filantrop, również zaliczany do kandydatów umiarkowanych, Michael Bloomberg dołączył do wyścigu o nominację Partii Demokratycznej bardzo późno i jego nazwisko nie znalazło się na kartach wyborczych w pierwszych czterech stanach. Prowadzi kampanię ogólnokrajową, skupiając się na stanach o dużej populacji, takich jak Kalifornia.

Do wtorku o nominację Partii Demokratycznej ubiegało się 11 kandydatów. Widząc słabe wyniki, o zawieszeniu swojej kampanii poinformował biznesmen i polityczny nowicjusz Andrew Yang oraz senator z Kolorado Michael Bennet.

Jeszcze zanim wszystkie punkty wyborcze zgłosiły wyniki, media okrzyknęły senatora Berniego Sandersa zwycięzcą prawyborów w New Hampshire. Określający się jako socjalistyczny demokrata, uważany za kandydata skrajnie lewicowego, Sanders wysunął się na prowadzenie, pozostawiając daleko w tyle swoją bezpośrednią rywalkę z liberalno-lewicowego skrzydła partii Elizabeth Warren oraz kandydatów centrowych i umiarkowanych.

Ulubieniec młodzieży

Pozostało 93% artykułu
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 791
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 790
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 789
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 788
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 787