fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prezydent USA

Izba Reprezentantów wezwała Pence'a do usunięcia Trumpa

Kapitol
AFP
223 głosami "za" przy 205 głosach "przeciw" Izba Reprezentantów przyjęła rezolucję wzywającą formalnie Mike'a Pence'a, wiceprezydenta USA, do skorzystania z 25 poprawki do konstytucji pozwalającej na uznanie prezydenta Donalda Trumpa za niezdolnego do dalszego pełnienia urzędu. Pence już wcześniej, w liście do spikerki Izby Reprezentantów, Nancy Pelosi, zadeklarował, że nie skorzysta z takiej możliwości.

Brak reakcji Pence'a na rezolucję poskutkuje najprawdopodobniej wszczęciem przez Izbę Reprezentantów procedury impeachmentu Trumpa - akt oskarżenia może zostać przyjęty już w środę.

Autor rezolucji przyjętej przez Izbę Reprezentantów, Jamie Raskin, poseł Partii Demokratycznej z Maryland przekonywał, że kongresmani chcą przekonać Pence'a, iż nadszedł czas na skorzystanie z 25 poprawki do konstytucji.

Izba Reprezentantów głosowała nad rezolucją mimo, że jej członkowie znali treść listu Pence'a do Pelosi, w którym wiceprezydent stwierdził, iż skorzystanie w obecnej sytuacji z 25 poprawki do konstytucji nie leżałoby w interesie amerykańskiego narodu.

W związku z treścią listu Pence'a kongresmani Partii Republikańskiej w Izbie Reprezentantów głosowali przeciw rezolucji.

- Wiceprezydent wam odpowiedział zanim zadaliście pytanie - mówił Dan Bishop, kongresman Partii Republikańskiej z Karoliny Północnej. - Wasze ultimatum narusza rdzeń architektury konstytucji - dodał.

Partia Demokratyczna domaga się usunięcia Trumpa z urzędu w związku z wydarzeniami z 6 stycznia, gdy tłum zwolenników prezydenta wtargnął na Kapitol.

Według polityków Partii Demokratycznej doprowadziły do tego wcześniejsze wypowiedzi Trumpa, który wielokrotnie kwestionował wynik przegranych przez niego wyborów prezydenckich z 3 listopada.

Źródło: New York Times
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA