fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prezydent USA

Grenlandia do Trumpa: Nie jesteśmy na sprzedaż

AFP
- Jesteśmy otwarci na rozmowę o interesach, ale nie jesteśmy na sprzedaż - tak szefowa MSZ Grenlandii, Ane Lone Bagger, skomentowała doniesienia, że Donald Trump konsultował ze swoimi doradcami pomysł zakupu Grenlandii, która obecnie jest autonomicznym terytorium Danii.

Trump ma we wrześniu przyjechać do Kopenhagi, gdzie będzie rozmawiał z premierami Danii i Grenlandii m.in. o sytuacji w Arktyce.

O tym, że Trump rozmawiał ze swoimi doradcami o ewentualnym zakupie Grenlandii jako pierwszy napisał "Wall Street Journal". Część doradców Trumpa potraktowało tę propozycję jako żart, ale niektórzy podeszli do sprawy poważniej.

Duńscy politycy w piątek kpili z pomysłu sprzedaży Grenlandii.

- To musiał być żart primaaprilisowy - ocenił były premier Danii Lars Lokke Rasmussen.

- Jeśli naprawdę to rozważa, to jest to ostateczny dowód, że oszalał - stwierdził z kolei rzecznik ds. zagranicznych Duńskiej Partii Ludowej, Soren Espersen.

- Pomysł, że Dania sprzeda 50 tys. swoich obywateli USA jest kompletnie absurdalny.

Grenlandia jest obecnie terytorium autonomicznym Danii. Tamtejszy rząd ma swobodę w rozstrzyganiu spraw wewnętrznych - w relacjach międzynarodowych Grenlandię reprezentuje jednak Dania.

- Jestem pewna, że większość mieszkańców Grenlandii wierzy, że lepiej jest posiadać relacje z Danią niż z USA, w długiej perspektywie - stwierdziła Aaja Chemnitz Larsen, duńska parlamentarzystka z grenlandzkiej partii Inuit Ataqatigiit (IA).

Martin Lidegaard parlamentarzysta Duńskiej Partii Socjalliberalnej (Radykalna Lewica) i były szef MSZ nazwał pomysł sprzedaży Grenlandii "groteskową propozycją", która nie ma podstaw w rzeczywistości.

- Mówimy o prawdziwych ludziach, nie można sprzedawać Grenlandii jak robiły to dawne mocarstwa kolonialne - podkreślił.

W 1917 roku Dania sprzedała USA Duńskie Indie Zachodnie za 25 mln ówczesnych dolarów. Obecnie są to Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych, terytorium zależne USA.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA