fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prezydent USA

Sondaż: Amerykanie chcą mieć kolejny stan

AFP
66 proc. Amerykanów popiera przyznanie praw stanu Portoryko, które obecnie ma status amerykańskiego terytorium nie inkorporowanego - wynika z czwartkowego sondażu Gallupa.

Przyznania praw stanu Portoryko domagają się przede wszystkim sympatycy Demokratów - aż 83 proc. z nich popiera taką decyzję. Również wśród najmłodszych Amerykanów (w grupie wiekowej 18-29) zwolenników przyznania praw stanu USA Portoryko jest wyjątkowo wielu (80 proc.).

Z kolei wśród sympatyków Republikanów przeważają przeciwnicy przyznania praw stanu Portoryko (48 proc. wobec 45 proc. zwolenników).

Gallup podaje, że od 1962 roku poziom poparcia dla przyznania Portoryko praw stanu, utrzymuje się na poziomie 59-62 proc.

We wrześniu 2018 roku prezydent Donald Trump oświadczył, że nie jest zwolennikiem zmiany statusu Portoryko.

W Portoryko w 2017 roku odbyło się referendum, w którym 97 proc. mieszkańców zagłosowało za tym, by zostać 52. stanem USA. Frekwencja w referendum wyniosła jednak zaledwie 23 proc.

USA kontrolują Portoryko od 1898 r., od czasu wojny amerykańsko-hiszpańskiej. Od 1952 roku Portoryko ma status państwa stowarzyszonego z USA.

Źródło: CNN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA