Prezydent USA

Donald Trump zwalnia Rexa Tillersona. Zastąpi go szef CIA

Rex Tillerson
AFP
Prezydent Donald Trump poinformował, że Rex Tillerson nie będzie już dłużej sekretarzem stanu Stanów Zjednoczonych. Zastąpi go dyrektor CIA Mike Pompeo.

Amerykanski prezydent potwierdził tę informację na Twitterze.

"Mike Pompeo, dyrektor CIA, będzie nowym sekretarzem stanu. Wykona fantastyczną robotę. Dziękuję Rexowi Tillersonowi za służbę" - napisał Donald Trump.

Trump dodał także, że Pompeo na stanowisku dyrektora CIA zastąpi Gina Haspel. Będzie to pierwsza kobieta kierująca Centralną Agencją Wywiadowczą. 

Rzecznik Departamentu Stanu Steve Goldstein poinformował, że Tillerson chciał zachować swoje stanowisko. Trump nie rozmawiał z sekretarzem stanu o jego odwołaniu i Tillerson nie zna powodu swojej dymisji.

Mike Pompeo był dyrektorem CIA od stycznia 2017 roku. W komunikacie przesłanym "The Washington Post" Trump chwalił dokonania Pompeo oraz z szacunkiem wypowiedział się na temat współpracy dotychczasowego dyrektora CIA z Giną Haspel. 

Prezydent USA przesłał również podziękowania dla Tillersona. "Wiele rzeczy zostało zrealizowanych przez ostatnich 14 miesięcy. Życzę jemu i jego rodzinie wszystkiego dobrego" - napisał Trump.

Pracownicy Białego Domu powiedzieli w rozmowie z "The Washington Post", że decyzja o odwołaniu Tillersona motywowana jest zbliżającymi się rozmowami z Koreą Północną oraz negocjacjami handlowymi.

Obejmując urząd sekretarza stanu Tillerson miał rekomendacje piastującej niegdyś to Condoleezzy Rice oraz Robert Gatesa, byłego szefa Pentagonu. Jednak miesiąc miodowy z Trumpem trwał krótko, bo nie udało mu się nawiązać głębokiej więzi z prezydentem.

Poglądy obu polityków, również wyrażane publicznie, rozjeżdżały się w wielu kwestiach: od porozumienia paryskiego ws. klimatu, po podejście do programu nuklearnego Korei Północnej.

Z czasem spekulacje na temat dymisji Tillersona stały się tak częste, że zaczęły być obiektem drwin jako „Rexit”, a nasiliły się jeszcze w październiku, kiedy NBC News doniosła, że Sekretarz Stanu w prywatnych rozmowach określa Trumpa mianem „przygłupa” (ang. moron).

Nowy sekretarz stanu podziękował Trumpowi za możliwość objęcia tego stanowiska. Pompeo napisał, że Stany Zjednoczone pod przywództwem obecnego prezydenta stały się krajem bezpieczniejszym.

"Służenie u boku wspaniałych kobiet i mężczyzn w CIA, najbardziej oddanych i utalentowanych urzędników państwowych, to był jeden z wielkich zaszczytów w moim życiu" - napisał Pompeo.

Za nominację na dyrektora CIA podziękowała Gina Haspel. "Jestem wdzięczna prezydentowi za tę możliwość i wiarę we mnie" - napisała.

Źródło: Washington Post/Bloomberg

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL