fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo karne

Sprawa 14-latka z Krapkowic: RPD zapowiada interwencję

Mateusz Michalak
Mateusz Michalak
fot. Kancelaria Sejmu/ Rafal Zambrzycki
Nie jestem zwolennikiem radykalnych środków sądowych. Jeśli doniesienia medialne w tej sprawie się potwierdzą, przystąpię do sprawy 14-letniego Macieja z Krapkowic - zapowiedział w rozmowie z Onetem rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak.

Chłopiec ma trafić przed sąd dla nieletnich za udostępnienie na Facebooku informacji o "spacerze" będącym protestem przeciwko prawu antyaborcyjnemu.

We wtorek do domu nastolatka przyszli funkcjonariusze, którzy mieli go zastraszyć przedstawiając wizję kary ośmiu lat pozbawienia wolności za nawoływanie do nielegalnego zgromadzenia. Policja twierdzi, że celem wizyty było przeprowadzenie rozmowy profilaktyczno-informującej z jego rodzicami. Sprawa ma zakończyć się w sądzie.

Michalak przypomniał także sprawę 14-latki z Olsztyna. Dziewczyna brała udział w proteście, została wylegitymowana przez policję, która zarzuciła jej "współorganizowanie nielegalnego zgromadzenia". Sprawa trafiła przed sąd dla nieletnich, a ten odmówił wszczęcia postępowania z uwagi na brak jakichkolwiek okoliczności świadczących o zagrożeniu jej demoralizacją.

Źródło: Onet
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA