fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo karne

Kodeks karny i kodeks wykroczeń: zmiany w przepadku przedmiotów

Fotorzepa, Rafał Guz
Nie można bezwzględnie karać właściciela przedmiotu, który został użyty do popełnienia wykroczenia.

W Sejmie odbędzie się dziś pierwsze czytanie nowelizacji kodeksów: karnego i wykroczeń. Chodzi o instytucje przepadku przedmiotów, przy których użyciu popełniono przestępstwo. Na jej podstawie np. właściciel auta wykorzystanego do przewozu narkotyków traci samochód, mimo że nic nie wiedział o przestępczym procederze. Przepis, który na to pozwala, zakwestionował pod koniec 2015 r. Trybunał Konstytucyjny.

Nowela ma zabezpieczyć interesy właścicieli przedmiotów, którzy nie przewidywali i nie mogli przewidzieć przy zachowaniu ostrożności wymaganej w danych okolicznościach, że może on służyć do popełnienia przestępstwa lub wykroczenia.

Przykładem niech będzie sytuacja, która stała się podstawą skargi konstytucyjnej do TK. Sąd Okręgowy w Olsztynie uznał trzy osoby za winne przemytu narkotyków, wymierzając im kary pozbawienia wolności. Ponadto sąd orzekł przepadek wykorzystanego do popełnienia przestępstwa samochodu Audi A6, należącego do osoby trzeciej. Samochód został wykorzystany do przemytu środków odurzających bez zgody właściciela. ©?

Etap legislacyjny: pierwsze czytanie w Sejmie

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA