fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo i Sprawiedliwość

Wybory prezydenckie ciekawsze niż tworzenie nowego rządu

Szefem rządu pozostanie Mateusz Morawiecki.
European Union - Source : EP/ Mathieu CUGNOT
Większe emocje niż tworzenie nowego rządu wywołują zbliżające się wybory prezydenckie.

Zarówno zakulisowe informacje, jak i oficjalne deklaracje pokazują, że nowy rząd premiera Mateusza Morawieckiego nie będzie rewolucją, a raczej ewolucją, głównie pokoleniową. Zmieni się częściowo struktura gabinetu, powołane zostanie np. nowe ministerstwo zajmujące się m.in. nadzorem nad spółkami skarbu państwa. Być może dlatego tak dużo emocji wywołuje już teraz – zwłaszcza po stronie opozycji – rozpoczynająca się powoli kampania prezydencka. Jako pierwszy gotowość do niej zadeklarował lider PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz.

Jak wynika z naszych rozmów, kolejne tematy dotyczące powoływania nowego gabinetu i jego priorytetów programowych są zamykane. W ubiegłym tygodniu odbyło się spotkanie liderów Zjednoczonej Prawicy, nie jest wykluczone, że w najbliższym czasie odbędzie się kolejne.

Przeczytaj komentarz Michała Szułdrzyńskiego: Niesmaczne zwycięstwo PiS

Szefem rządu pozostanie premier Mateusz Morawiecki, choć nie było to łatwe. – Musiałem jak stary żubr ryknąć w pewnym momencie, ale wszyscy się z tym pogodzili – mówił o kulisach tej decyzji wiceprezes PiS Adam Lipiński.

Kiedy poznamy oficjalny skład rządu? Wszystko wskazuje na to, że stanie się to między 11 a 15 listopada. Nie ma jeszcze ostatecznej decyzji, kiedy Mateusz Morawiecki wygłosi w Sejmie exposé przedstawiające priorytety na drugą kadencję, chociaż na pewno stanie się to przed końcem listopada.

Część z nich, na pierwsze 100 dni, została przedstawiona już w trakcie kampanii. To uchwalenie ustaw albo programów dotyczących zmian w ZUS, 13. i 14. emerytury, nowego pakietu badań profilaktycznych, zrównania dopłat dla rolników i budowy 100 obwodnic. Ale będą też oczywiście nowe postulaty.

W ostatnich dniach premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że jednym z priorytetów rządu będzie np. kwestia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Premier zapowiedział zmiany prawne, które będą sprzyjały bezpieczeństwu i poprawie sytuacji na drogach, zwłaszcza pieszych.

Jak już wcześniej informowała „Rzeczpospolita”, sprawami szczególnej wagi będą kwestie ekologii i klimatu.

Jednocześnie coraz mocniej wybrzmiewa temat wyborów prezydenckich. PiS ma zachować umiarkowany kurs, by ułatwić kampanię prezydentowi Dudzie. Tak wynika z deklaracji, które padły podczas powyborczego spotkania klubu PiS w Ożarowie.

Do kampanii po stronie opozycji gotowość zgłosił lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. W trakcie Zaduszek Witosowych i Rady Naczelnej PSL zapowiedział nie tylko pakiet ustaw PSL-Koalicji Polskiej na pierwsze 100 dni, ale też rozpoczęcie projektu prezydenckiego. – Ruszamy w Polskę. Zaczynamy projekt „Prezydent 2020”. Już w tym tygodniu spotkania w Płocku u Piotra Zgorzelskiego i marszałka Adama Struzika – tłumaczył.

Szef ludowców podkreślił też, że konieczne jest powołanie ruchu obywatelskiego, poszerzenie Koalicji Polskiej jako elementu przygotowań do wyborów prezydenckich. – Trzeba zjednoczyć różne środowiska. Budować nie w kontrze do jakiejś partii, ale szerzej, ruch obywatelski – mówił Kosiniak-Kamysz.

Jak planuje PSL, ruch będzie budowany wokół polityków takich jak Władysław Teofil Bartoszewski czy Marek Biernacki, którzy mają poszerzać Koalicję Polską o nowe środowiska.

Priorytety PSL na 100 dni to między innymi kwestie zdrowotne, dobrowolny ZUS, wyższa kwota wolna, ustawa antykorupcyjna czy wprowadzenie dnia referendalnego.

Przed decyzjami w sprawie wyborów prezydenckich stoją inne partie. PO w trakcie ubiegłotygodniowego zarządu nie podjęła decyzji w sprawie forsowanej przez Grzegorza Schetynę koncepcji prawyborów. Kolejne posiedzenie planowane jest na koniec przyszłego tygodnia.

Dyskusja o kandydatce lub kandydacie Lewicy też trwa. A Konfederacja – piąty z komitetów, który ma reprezentację w Sejmie – zapowiedziała własne prezydenckie prawybory.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA