fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo i Sprawiedliwość

Jarosław Kaczyński: Zmienimy prawo po uzgodnieniach z KE

Jarosław Kaczyński
Fotorzepa/ Jerzy Dudek
Prezes PiS Jarosław Kaczyński poinformował, że jego partia planuje dokonać zmian w przepisach dotyczących sądownictwa. Ma to zapewnić zakończenie sporu z Komisją Europejską w sprawie przestrzegania praworządności w Polsce.

Jarosław Kaczyński powiedział, że według jego informacji porozumienie z KE jest możliwe. Zapowiedział również, że planowana jest zmiana prawa, która miałaby do tego doprowadzić - przekazał przez PiS w rozmowie z "Gazetą Polską".

Zdaniem Kaczyńskiego, szanse na zakończenie sporu z KE wynoszą obecnie około 80 proc.

Prezes PiS mówił również na temat zbliżającej się 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej, a także raportu podkomisji Antoniego Macierewicza.

- Niezwykle ważne, a może nawet przełomowe, mogą okazać się wyniki prac amerykańskich ekspertów, którzy kilka tygodni temu pracowali w Mińsku Mazowieckim na bliźniaczym Tu-154. Jednak na nie będziemy musieli jeszcze poczekać około roku może nawet więcej - powiedział Kaczyński.

 

Polska nie otrzymała odszkodowań - to kwestia kluczowa

Jarosław Kaczyński stwierdził, że nie do zaakceptowania jest fakt, że Polska nie otrzymała odszkodowań za zniszczenia wojenne.

- W żadnym wypadku nie możemy akceptować sytuacji, w której nie otrzymaliśmy rekompensaty nie tylko za zbrodnie niemieckie, lecz także za skutki działań ZSRR wobec Polski, na które Zachód się zgadzał. I mamy także za nie płacić - powiedział prezes PiS.

We wrześniu 2017 roku powołano parlamentarny zespół ds. oszacowania wysokości odszkodowań należnych Polsce od Niemiec za szkody wyrządzone w trakcie II wojny światowej. 

Biuro Analiz Sejmowych wydało opinię, z której wynika, że Rzeczypospolitej Polskiej przysługują wobec Republiki Federalnej Niemiec roszczenia odszkodowawcze, a twierdzenie, że roszczenia te wygasły lub uległy przedawnieniu jest nieuzasadnione.

 

Źródło: Gazeta Polska
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA