fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo drogowe

Koronawirus: prawo jazdy ważne dłużej

Adobe Stock
W ramach tzw. tarczy antykryzysowej 2.0 przewidziano, że ważność zachowają m.in. prawa jazdy oraz uprawnienia do kierowania, których termin ważności upłynął. Ważność zachowają też pozwolenia czasowe i tablice rejestracyjne.

Przepis (art.15zzzw ustawy) zakłada, że jeśli ważność wskazanych dokumentów upływa w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, to ich ważność ulega przedłużeniu do 60 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego, w przypadku gdy nie zostanie ogłoszony stan epidemii, albo stanu epidemii.

Chodzi o następujące dokumenty:

1) prawo jazdy;

2) pozwolenie na kierowanie tramwajem;

3) zezwolenie na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym lub pojazdem przewożącym wartości pieniężne;

4) świadectwo kierowcy;

5) legitymacja instruktora nauki jazdy;

6)legitymacja egzaminatora;

7) zaświadczenie o wpisie do ewidencji instruktorów techniki jazdy (świadectwa instruktora techniki jazdy);

8) uprawnienia do kierowania pojazdami,

9) wpisu w prawie jazdy kodu 95 potwierdzającego uzyskanie kwalifikacji wstępnej, kwalifikacji wstępnej przyspieszonej, kwalifikacji wstępnej uzupełniającej, kwalifikacji wstępnej uzupełniającej przyspieszonej albo ukończenie szkolenia okresowego.

W projekcie (art.15zzzx) przewidziano także, że badanie techniczne pojazdu, którego termin upływa w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, a jego  właścicielem lub posiadaczem jest osoba przebywająca na obowiązkowej kwarantannie lub poddana leczeniu z powodu COVID-19 w tym okresie, zachowuje ważność przez okres 7 dni od dnia zakończenia leczenia lub zwolnienia z obowiązkowej kwarantanny, jedynie w celu umożliwienia dojazdu na badanie techniczne.

Projekt ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 został we wtorek przyjęty przez rząd. Teraz zajmie się nim Sejm.

Czytaj także:

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA