fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Pracownicze Plany Kapitałowe

Walka o rynek PPK. Do wzięcia udziały w torcie wartym miliardy

Adobe Stock
Już kilkanaście firm potwierdza chęć zarządzania pieniędzmi, które od połowy roku będziemy odkładać w pracowniczych planach kapitałowych. Docelowo do konkurencji może stanąć nawet 30 firm.

Pracownicze plany kapitałowe ruszą w połowie roku. W pierwszej kolejności obejmą niemal 3,6 tys. największych firm, które zatrudniają co najmniej 250 osób. W sumie pracuje w nich 3,1 mln osób. W kolejnych krokach do PPK stopniowo będą włączane coraz mniejsze firmy i instytucje.

Czytaj także: PPK to szansa dla przemysłu

Pracodawca będzie musiał zaoferować swoim pracownikom możliwość udziału w tym programie. Ustawa wprowadza przy tym automatyczny zapis pracowników do PPK. Można jednak zrezygnować. Tak naprawdę więc pracodawca nie będzie pytał pracowników, czy chcą do PPK przystąpić, lecz czy chcą w nim pozostać. Pracodawca wybierze też instytucję, która będzie zarządzała pieniędzmi jego pracowników gromadzonymi w ramach programu. Rolę instytucji zarządzających będą mogły pełnić: towarzystwo funduszy inwestycyjnych, zakład ubezpieczeń na życie i towarzystwo emerytalne.

Chętnych nie brak

Udział w zarządzaniu pieniędzmi gromadzonymi w ramach PPK potwierdziło nam kilkanaście firm: TFI PZU, Warta, AXA TFI, Santander TFI, PKO TFI, Allianz TFI, Aviva Investors TFI, NN Investment Partners TFI, BGŻ BNP Paribas, Investors TFI, Union Investment TFI i Aegon.

– Trendy demograficzne wydają się nieubłagane. Z jednaj strony mamy starzejące się społeczeństwo, z drugiej widzimy stale rosnącą długość życia. W tej sytuacji system emerytalny w Polsce potrzebował nowego, świeżego impulsu, który będzie wspierał Polaków w odkładaniu pieniędzy na przyszłość – mówi Dawid Korszeń, rzecznik prasowy Warta SA. – Jesteśmy jednym z kluczowych partnerów ubezpieczeniowych dla firm na polskim rynku. Już teraz obsługujemy ok. 720 tys. pracowników i ich rodzin w ramach grupowych programów ubezpieczeniowych i inwestycyjnych. Dlatego traktujemy PPK jako ważne uzupełnienie naszej oferty – dodaje.

– Zarządzanie PPK będzie wymagało specyficznej wiedzy i umiejętności ze względu na czas trwania inwestycji i potencjalną wielkość powierzonych środków. TFI PZU, jako największy gracz na rynku pracowniczych programów emerytalnych, doskonale wypełnia te wymogi oraz oferuje unikatowe doświadczenie w zarządzaniu pieniędzmi przyszłych emerytów – przekonuje biuro prasowe PZU.

– TFI Allianz Polska jest częścią globalnej grupy Allianz, która jest jednym z największych zarządzających aktywami na świecie. Allianz AM (głównie poprzez Allianz Global Investors i PIMCO) zarządza aktywami o wartości prawie 2 bln euro, z czego znaczna część składa się z aktywów emerytalnych. Oferowanie PPK stanowi naturalny krok w rozwoju TFI Allianz Polska, które od kilkunastu lat zarządza aktywami programów emerytalnych klientów – tłumaczy Rafał Szwabo, dyrektor ds. programów emerytalnych, TFI Allianz Polska SA. – Wejście w życie ustawy o PPK zwiększy poziom majątku i stopy oszczędności jego uczestników oraz przyczyni się do rozwoju polskiego rynku kapitałowego – dodaje.

– PPK zwiększą zaufanie i zrewolucjonizują myślenie Polaków o długoterminowym oszczędzaniu. Duża w tym rola firm, które będą to rozwiązanie oferować. AXA chce być w ich czołówce – zapowiada Artur Maliszewski, prezes Grupy AXA w Polsce.

– Jesteśmy doświadczoną firmą od lat wyróżniającą się efektywnością. Dzięki temu zostaliśmy wybrani do zarządzania pracowniczymi programami emerytalnymi zarówno przez małe i średnie firmy, jak i podmioty zatrudniające kilka tysięcy osób. Dzięki doświadczeniu i udowodnionej efektywności możemy przedstawić przedsiębiorcom i pracownikom bardzo dobrą ofertę współpracy przy tworzeniu PPK – tłumaczy Grzegorz Dróżdż z Investors TFI.

W charakterze superzarządcy w programie udział weźmie TFI PFR. Od innych zarządzających różnić go będzie to, że nie będzie mógł odmówić pracodawcy zarządzania funduszem PPK w jego firmie.

Dwudziestka na start

Nie wszyscy uczestnicy rynku kapitałowego wezmą jednak udział w programie PPK. – MetLife skupia się na realizacji strategii, która zakłada oferowanie klientom ubezpieczeń ochronnych. Nasze kanały sprzedaży, zarówno indywidualny, jak i instytucjonalny, z powodzeniem tę strategię realizują. Tym samym nie przewidujemy uruchomienia sprzedaży PPK – mówi Mirosław Kisyk, prezes MetLife.

– Po dokonaniu analizy opłacalności wprowadzenia pracowniczego planu kapitałowego (PPK) do oferty podjęliśmy decyzję o nieoferowaniu PPK – tłumaczy Katarzyna Ostrowska, rzecznik prasowy Uniqa. – Oczywiście będziemy organizować PPK dla naszych pracowników – dodaje.

Polski Fundusz Rozwoju ocenia, że zarządzania pieniędzmi w PPK podejmie się kilkadziesiąt firm.

– Jeśli osiągniemy poziom 30 firm zarządzających PPK, byłaby to sytuacja idealna. Wiadomo, że zasady polityki inwestycyjnej są jednakowe dla każdego, ale mimo wszystko, jeśli jest więcej podmiotów, to pracodawcy mają większe możliwości wyboru najlepszej, z ich punktu widzenia, oferty – tłumaczyła nam niedawno Ewa Małyszko, prezes PFR TFI.

Na razie wygląda na to, że na pełnienie roli firm zarządzających zdecyduje się około 20 podmiotów. – To będzie wystarczająca liczba na start programu – uważa Ewa Małyszko.

Opinia dla „rz"

Robert Garnczarek, prezes AXA TFI

Pole do konkurencji jest wbrew pozorom dość szerokie, a ustawodawca zadbał o to, aby kluczowe było bezpieczeństwo gromadzonych pieniędzy. Chodzi przecież o reputację całego systemu emerytalnego i odbudowanie zaufania społecznego do oszczędzania na emeryturę. Liczą się tu więc doświadczenie i pozycja rynkowa firmy oferującej PPK. Są też kwestie indywidualnych dotychczasowych doświadczeń z oszczędzaniem i inwestowaniem.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA