Czy rozwiązanie stosunku pracy z radnym wymaga zgody rady gminy

Zgoda rady gminy musi być uprzednia. Rada odmówi zgody w każdym przypadku, gdy podstawą rozwiązania stosunku pracy są zdarzenia związane z wykonywaniem mandatu przez radnego.

Publikacja: 26.02.2019 04:10

Czy rozwiązanie stosunku pracy z radnym wymaga zgody rady gminy

Foto: 123RF

- Radny, zatrudniony na podstawie powołania, ma zostać odwołany przez swego pracodawcę. Czy na rozwiązanie z nim stosunku pracy trzeba uzyskać zgodę rady gminy?

Tak.

W art. 25 ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym (dalej u.s.g.) zastrzeżono, że rozwiązanie z radnym stosunku pracy wymaga uprzedniej zgody rady gminy, której ten radny jest członkiem. Rada gminy odmówi zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym, jeżeli podstawą rozwiązania tego stosunku są zdarzenia związane z wykonywaniem mandatu przez radnego.

Czytaj także: Zgoda na rozwiązanie z radnym stosunku pracy

W myśl art. 2 kodeksu pracy (dalej k.p.) pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. Podkreśla się, że wymóg uzyskania zgody rady odnosi się do zamierzonego, definitywnego rozwiązania każdego stosunku pracy. Bez znaczenia jest przy tym okoliczność, czy mamy do czynienia z pracownikiem zatrudnionym np. na podstawie umowy o pracę czy powołania. Ochrona trwałości stosunku pracy radnego zagwarantowana w u.s.g. obejmuje wszystkie formy nawiązania stosunku pracy (por. m.in. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 14 grudnia 2017 r., sygn. I OSK 976/17, LEX nr 2427473).

Zwraca się jednak uwagę, że należy oddzielić sferę interesów radnego, jako funkcjonariusza publicznego, posiadacza mandatu i członka organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego, od sfery interesów pracowniczych. W orzecznictwie podkreśla się, że bezwzględna odmowa wyrażenia zgody na rozwiązanie stosunku pracy dotyczy sytuacji, gdy podstawą rozwiązania stosunku pracy są zdarzenia związane z wykonywaniem mandatu przez radnego. Przy zamiarze rozwiązania stosunku pracy z innych przyczyn ochrona radnego ma tylko relatywny charakter (por. np. wyrok NSA z 12 kwietnia 2018 r., sygn. II OSK 1396/16, LEX nr 2497134). Wyrażany jest pogląd, że jeżeli podstawą odmowy zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym nie są zdarzenia związane z wykonywaniem mandatu przez radnego, rada ma obowiązek wykazać przyczyny usprawiedliwiające odmowę. Nie może ograniczyć się do oceny, czy podane przez pracodawcę powody uzasadniają rozwiązanie stosunku pracy z radnym. Ogólnikowe wskazanie np. pozytywnej oceny pracy radnego czy zapewnienie stabilności stosunku pracy nie może usprawiedliwiać odmowy wyrażenia zgody. W każdym przypadku niewyrażenia zgody na rozwiązanie stosunku pracy trzeba wykazać, że wykonywanie przez pracownika mandatu radnego, choćby w najmniejszym stopniu, determinuje decyzję pracodawcy o wypowiedzeniu umowy pracę (por. m.in. wyrok NSA z 18 stycznia 2018 r., sygn. II OSK 3015/17, LEX nr 2474965). Ochrona stosunku pracy jest uzasadniona tylko w razie udowodnienia, że do rozwiązania stosunku pracy nie doszłoby, gdyby pracownik nie posiadał mandatu radnego (wyrok NSA z 17 stycznia 2018 r., sygn. VIII SA/Wa 542/17, LEX nr 2440218).

W wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 27 września 2007 r. (sygn. III SA/Po 605/07, LEX nr  438725) podkreślono, że wzięcie przez radnego udziału w głosowaniu rady związanym przedmiotowo z jego stosunkiem pracy i pośrednio z mandatem radnego stanowiłoby naruszenie art. 25a u.s.g. Natomiast w wyroku NSA z 19 czerwca 2012 r. (sygn. II OSK 870/12, LEX nr 1216780) zwrócono uwagę, że pracodawcy, który złożył wniosek o wyrażenie zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym, może służyć skarga na uchwałę odmawiającą zgody na rozwiązanie stosunku pracy.

— Anna Puszkarska, radca prawny

podstawa prawna: art. 2, art. 68-72 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn. DzU z 2018 r. poz. 917 ze zm.)

podstawa prawna: art. 25 ust. 2, art. 25a, art. 101 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn. DzU z 2018 r. poz. 994 ze zm.)

- Radny, zatrudniony na podstawie powołania, ma zostać odwołany przez swego pracodawcę. Czy na rozwiązanie z nim stosunku pracy trzeba uzyskać zgodę rady gminy?

Tak.

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego