fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Praca, emerytury, renty

Rząd przyjął nowelizację dot. likwidacji OFE

Fotolia.com
Nowa Rada Ministrów zaakceptowała we wtorek nowelizację przewidującą przekazanie 150 mld zł na Indywidualne Konta Emerytalne przeszło 160 mln ubezpieczonych.

Z informacji „Rzeczpospolitej" wynika, że ponowne przyjęcie projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne nie pociąga za sobą zmian w treści noweli.

– Ponowne przyjęcie projektu, który formalnie już raz został przyjęty przez poprzedni rząd jeszcze przed wyborami parlamentarnymi, ma na celu wyłącznie rozwianie wątpliwości związanych z możliwością przesłania go już do nowego Sejmu. W projekcie nie nastąpiły żadne merytoryczne zmiany – deklaruje nasz informator.

Wszystko wskazuje więc na to, że już niebawem te przepisy mogą zostać uchwalone przez parlament, tak by mogły wejść w życie od 1 stycznia 2020 r.

Projekt w obecnym kształcie zakłada, że 16 mln ubezpieczonych, których pieniądze były dotychczas w OFE, będzie miało czas od 1 stycznia do 1 marca 2020 r. na podjęcie decyzji o przeniesieniu swoich oszczędności emerytalnych do ZUS. Wtedy od tych pieniędzy nie zostanie potrącona 15 proc. opłata przekształceniowa. Inaczej pieniądze zostaną przekazane na Indywidualne Konta Emerytalne, które zostaną utworzone dla nich po zmianach. Choć, jak zakłada projekt, zebrane w OFE pieniądze zostaną oddane ubezpieczonym, i w razie ich śmierci, spadkobiercy je odziedziczą, nie będzie można ich wypłacić przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Nowe przepisy przewidują też, że większość pieniędzy ma być obowiązkowo zainwestowane na giełdzie. W razie recesji gospodarczej, którą ekonomiści zapowiadają na najbliższą przyszłość może się okazać, że pula pieniędzy zgromadzonych w nowych IKE może w krótkim czasie zmaleć.

Kolejne pytanie, czy Parlament zdoła szybko uchwalić te przepisy. Z dyskusji jaka rozgorzała wczoraj w Radzie Dialogu Społecznego wynika, że związki zawodowe mają wiele zastrzeżeń do konstrukcji nowych przepisów. Odbierają przekazanie 150 mld zł zebranych w OFE do IKE jako uszczuplenie powszechnego systemu emerytalnego. Zdaniem NSZZ „Solidarność" i OPZZ taka zmiana idzie wbrew potrzebom powszechnego systemu emerytalnego. Z prognoz ZUS wynika bowiem, że emerytury będą coraz niższe. Domagają się więc zmiany, tak by pieniądze z OFE domyślnie trafiły do ZUS.

Etap legislacyjny: nowela trafi do Sejmu.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA