fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Praca na ciągniku nie da wcześniejszej emerytury - uchwała SN

AdobeStock
Praca na ciągniku nie może zostać uznana za zatrudnienie w szczególnych warunkach, które daje prawo do wcześniejszego świadczenia.

Takie orzeczenie zapadło w składzie siedmiu sędziów SN. Sprawa jest poważna, bo w kolejce po wcześniejszą emeryturę z tytułu pracy na roli ustawiło się już sporo osób. Część sądów powszechnych zaczęła bowiem przyznawać wcześniejsze emerytury mężczyznom, którzy przed 1980 r. pracowali jako kierowcy traktora w rolnictwie.

Czytaj także: Rolnicy proszą prezydenta o wcześniejsze emerytury

Podstawę do przyznania takiego świadczenia daje art. 184 ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Mówi, że osoby urodzone po 1948 r., które przed 1999 r. wypracowały prawo do wcześniejszej emerytury – czyli 20 lat stażu emerytalnego dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, w tym 15 lat pracy w szczególnych warunkach czy charakterze – mogą przechodzić na wcześniejszą emeryturę także obecnie po osiągnięciu niższego wieku emerytalnego. W większości przypadków to 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn. Ciągle z tego przepisu korzystają tysiące mężczyzn, byłych hutników, kierowców ciężarówek...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA