fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Poszukiwanie pracy

Rekrutacja. Przyczyny odrzucania kandydatów do pracy

Fotolia
Nawet w czasach rynku pracownika, gdy wielu kandydatów może przebierać w propozycjach pracodawców, lekceważące podejście do procesu rekrutacyjnego może spowodować problemy ze znalezieniem zajęcia.

Nierealistyczne wymagania finansowe, brak wiedzy o wykonywanej pracy, brak entuzjazmu to dzisiaj główne przyczyny odrzucania kandydatów – wynika z badania firmy rekrutacyjnej HRK, które objęło ponad 50 specjalistów działów HR w firmach.

Według Katarzyny Prażanowskiej z HRK często popełnianym przez kandydatów błędem jest masowa wysyłka tego samego CV do różnych pracodawców, niekiedy nawet bez dokładnego przeczytania ofert pracy. Tymczasem zawodowy biogram nie jest dokumentem uniwersalnym, który można wykorzystać w kilku różnych procesach rekrutacyjnych; należy go modyfikować w zależności od tego, na jakie stanowisko i do jakiej firmy aplikujemy. Warto dopasować np. sekcje CV, które dotyczą doświadczenia zawodowego i umiejętności, do konkretnego pracodawcy.

Umieć się wycenić

Zdaniem ekspertki HRK CV przede wszystkim powinno być przejrzyste, aby rekruter w ciągu kilku chwil mógł dostrzec najważniejsze informacje dotyczące życia zawodowego kandydata. A brak odzewu może wynikać z faktu, że wysłane przez kandydata CV nie odpowiada wymaganiom danego stanowiska. Warto też pamiętać o tym, że 87 proc. HR-owców szuka informacji o kandydatach w mediach społecznościowych, sprawdzając m.in. ich CV i dopasowanie do kultury organizacyjnej firmy.

Anna Piotrowska-Banasiak, dyrektor w firmie rekrutacyjnej Antal, zwraca uwagę, że jeśli ogłoszenie o pracę spotka się z dużym zainteresowaniem, pracodawca może pozwolić sobie na selekcję najlepszych kandydatów. Strategia rekrutacji wielu firm opiera się na poszukiwaniu kandydatów, którzy szybko wdrożą się w nowe obowiązki.

– Wciąż w mniejszości są pracodawcy, którzy nieprzymuszeni brakiem lub niewystarczającą liczbą aplikacji decydują się na zatrudnienie osób o profilu odbiegającym od profilu idealnego pracownika – twierdzi Piotrowska-Banasiak.

Najwięcej, bo ponad dwie piąte uczestników sondażu HRK, wskazało, że szanse na zdobycie pracy mogą pogrzebać wygórowane oczekiwania dotyczące zarobków – znacząco zawyżone względem poziomu stanowiska, na które aplikuje kandydat. HR-owcy nierzadko krytykują nadmierną roszczeniowość i nierealne ambicje kandydatów, zwłaszcza młodych ludzi, którzy np. już po roku pracy chcą zostać menedżerami i zarabiać 10 tys. zł miesięcznie.

Co prawda, nawet świeżo po studiach można dzisiaj w dużym mieście i w dużej firmie liczyć na średnią krajową, ale żądanie na starcie 5 tys. zł netto większość pracodawców uzna za nierealne. Tym bardziej że na danym stanowisku firma ma zwykle określone widełki płacowe, których HR-owiec nie może przekroczyć.

Wykazać się motywacją

Według rekruterów nierealistyczne oczekiwania wynikają nierzadko z braku przygotowania, w tym braku wiedzy o rynkowych stawkach na danym stanowisku. – Warto sprawdzać realną, rynkową wartość swojej pracy, w czym pomagają dane GUS, raporty płacowe i oferty pracodawców, którzy niekiedy określają wysokość wynagrodzenia – radzi Kazimierz Sedlak, szef firmy doradczej Sedlak & Sedlak.Zdaniem Anny Piotrowskiej-Banasiak bardzo istotne jest przemyślenie i sprecyzowanie swoich oczekiwań, w tym najtrudniejszej dla wielu kandydatów kwestii dotyczącej oczekiwań finansowych. – W przypadku obaw o dyskwalifikację w oparciu o to kryterium warto wskazać przedział lub podać pożądaną kwotę, zaznaczając jednocześnie gotowość do negocjacji. Niezdecydowanie lub brak konkretnej informacji może zaważyć na decyzji rekrutera o zaproszeniu na spotkanie lub odmowie takiego zaproszenia – dodaje dyrektor w Antal.

Z brakiem wiedzy o potencjalnym pracodawcy i oferowanej przezeń pracy jest też związany drugi najczęściej wskazywany powód odrzucenia kandydata.

Szanse na atrakcyjną pracę może pogrzebać zbyt niefrasobliwe potraktowanie rozmowy rekrutacyjnej. Niemal dziewięciu na dziesięciu ekspertów HR wskazało w badaniu na problem spóźniania się na rozmowy rekrutacyjne i odwoływania tych spotkań w ostatniej chwili, co negatywnie wpływa na obraz kandydata w oczach rekrutera. Jeszcze gorszy jest brak entuzjazmu czy wręcz brak motywacji – w tym motywacji do pracy w firmie, do której aplikują – co ponad 17 proc. badanych HR-owców wymienia wśród przyczyn problemów ze znalezieniem pracy.

– Często spotykamy się z sytuacją, że kandydaci przychodzą nieprzygotowani – nie znają firmy oraz stanowiska, na które aplikują, nie potrafią w sposób uporządkowany przedstawić swojego doświadczenia lub też mają zbyt wygórowane oczekiwania względem wynagrodzenia albo stanowiska. Wysokie oczekiwania nierzadko nie idą w parze z doświadczeniem czy kompetencjami kandydata – twierdzi Katarzyna Prażanowska.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA