fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Kto trzyma karty do nowej gry w 2021

Marian Zubrzycki, Jerzy Dudek (3), Robert Gardziński (3), Darek Golik
Rok, w którym wydarzyło się tyle co w dekadę, zdefiniował kształt politycznego starcia na kolejne lata.

Nowy układ świata po pandemii koronawirusa może oznaczać też przetasowanie na scenie politycznej. Może, ale nie musi, bo jedyne co jest pewne – o czym przekonaliśmy się tak dobitnie przez ostatnie 12 miesięcy – to niepewność jutra. W takich warunkach muszą działać politycy. Niektórzy – jak wicepremier Jarosław Gowin – potrafili trafnie przewidywać sytuację i realizować na tej podstawie swoje plany. Wicepremier jest zresztą jednym z niewielu, o których można jednoznacznie powiedzieć, że są najbardziej „wygrani" w tym roku. Bez Gowina nie ma Zjednoczonej Prawicy, bez Szymona Hołowni nie będzie żadnej nowej politycznej konstelacji, która może w 2023 (lub wcześniej) odsunąć PiS od władzy.

Michał Dworczyk jest zawsze na pierwszej linii
Rzeczpospolita

Bo walka o zwycięstwo w następnych wyborach już trwa. Jest tylko – parafrazując maksymę Williama Gibsona o przyszłości i rozwoju technologii – nierównomiernie eksponowana. Wiemy już, kto może ją prowadzić.

Bój o trzecią kadencję

Rok 2020 kończy się dla obozu rządzącego startem programu szczepień i jednocześnie deklaracją premiera Mateusza Morawieckiego o planie wsparcia dla terenów po-PGR. W praktyce to ostatnie jest początkiem kampanii przed wyborami w 2023 r. Ona już trwa. Ich wynik może rozstrzygnąć o przyszłości prawicy, jeśli zgodnie z deklaracją Jarosława Kaczyńskiego jego następna kadencja jako prezesa PiS będzie ostatnia. Morawiecki na pewno może liczyć na swoich bliskich współpracowników. I to być może największy sukces premiera w tym roku. Bez niego i bez nich nie byłoby sukcesu Andrzeja Dudy, którego Morawiecki i jego ludzie wsparli sztabowo i kampanijnie. Zwłaszcza jeśli chodzi o sondaże i strategię.

Marcin Ociepa zyskał na znaczeniu
Rzeczpospolita

Michał Dworczyk w tym roku koordynuje najtrudniejsze i najważniejsze zadania rządu – teraz program szczepień. Piotr Muller sprawdził się jako rzecznik rządu w czasach kryzysu, a bez dobrej komunikacji nie ma mowy o zwycięstwie za trzy lata. W rządzie na skrzydłach są też ludzie, którzy będą ważni dla prawicy w kolejnej dekadzie. Wiceminister rozwoju Olga Semeniuk, wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński czy jedna z najważniejszych postaci w Porozumieniu, wiceminister obrony Marcin Ociepa, który był negocjatorem m.in. umowy w sprawie wyborów prezydenckich zwanego „paktem dwóch Jarosławów".

Piotr Zgorzelski konsekwentnie buduje swoje plany
Rzeczpospolita

Ideowego i politycznego sporu o „duszę Polaków" nie odpuszczą na pewno politycy Zbigniewa Ziobry. W tym, doskonale znani, rozpoznawalni, jak Jacek Ozdoba, Sebastian Kaleta, Patryk Jaki czy Janusz Kowalski, którzy w tym roku byli na pierwszej linii. A komunikację PiS wielokrotnie ratował wicerzecznik Radosław Fogiel, wyrastający na jedną z ważniejszych w PiS osób.

Włodzimierz Czarzasty ma przed sobą duże wyzwania
Rzeczpospolita

Czy opozycja się zmieni

Bez zmian w opozycji, ta nie wygra z PiS, niezależnie od skali kryzysów obecnej władzy. Klucze do przyszłości opozycji trzyma kilka osób. Oprócz liderów i osób najbardziej eksponowanych są to wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski, architekt wielu politycznych zagrań PSL, które powstają w jego sejmowym gabinecie. Od ich skuteczności wiele zależy. I to nie tylko dla Koalicji Polskiej. Pracujący niedaleko wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty wprowadził Lewicę z powrotem do Sejmu (wraz z młodą ekipą polityków i coraz lepiej widocznych polityczek), ale 2021 r. to dla niego kolejne wyzwanie, tak jak i dla całej Lewicy, która musi dokończyć wstrzymane przez pandemię zjednoczenie i uformować się na przyszłość. W tym zadaniu będzie liczyć się też ogromna praca, jaką w Sejmie wykonuje szef Klubu Lewicy, Krzysztof Gawkowski.

Olga Semeniuk nie obawia się starć w mediach
Rzeczpospolita

To był udany rok dla Cezarego Tomczyka. Polityk PO nie tylko był szefem dobrze ocenianej kampanii prezydenckiej Rafała Trzaskowskiego – być może najlepszej od czasów Donalda Tuska. Ale też wzmocnił i zbudował swoją samodzielną pozycję jako nowy szef Klubu KO w Sejmie. Czy jednak jego partia wyjdzie z etapu „opozycji" i będzie prezentować nie tylko kontrę ale i alternatywę?

Cezary Tomczyk miał dobry i aktywny rok
Rzeczpospolita

Poza Sejmem swoją pozycję budują samorządowcy. Nie tylko Rafał Trzaskowski, ale i prezydent Wrocławia Jacek Sutryk – który w trakcie kryzysu covidowego pokazał nie tylko empatię wobec mieszkańców, ale też skuteczność w komunikacji i zarządzaniu. Na koniec roku politycznym manewrem wygrał rozgrywkę o budżet i wzmocnił swoją pozycję w radzie miasta.

Jarosław Gowin wiedział na co postawić
Marian Zubrzycki

„Kto zajmuje się polityką, nie może liczyć na łatwe życie" – powiedział w niedawnej rozmowie z „Rzeczpospolitą" prezes PiS Jarosław Kaczyński. Mijający rok nie był na pewno dla nikogo łatwy.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA