fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Sułtanat Brunei zakazuje Bożego Narodzenia

123RF
W muzułmańskim sułtanacie Brunei zakazano publicznego świętowania świąt Bożego Narodzenia - zakaz obejmuje m.in. wysyłanie świątecznych kart z życzeniami i noszenie czapek Świętego Mikołaja.

Za złamanie zakazu grozi do pięciu lat więzienia. 32 proc. mieszkańców sułtanatu (kraj liczy ok. 420 tys. mieszkańców), którzy nie wyznają islamu, może obchodzić święta, ale musi robić to w taki sposób, by nie widzieli tego muzułmanie.

Muzułmańscy duchowni w Brunei tłumaczą, że obserwowanie obchodów świąt Bożego Narodzenia przez wyznawców islamu może sprowadzać muzułmanów na złą drogę i osłabiać ich wiarę. Mianem czynów przeciwko islamowi określono m.in. dekorowanie choinek, śpiewanie kolęd i wysyłanie kartek z życzeniami z okazji Bożego Narodzenia.

Również minister ds. religii kraju podkreśla, że zakaz ma na celu ochronę muzułmańskiej wiary. Według resortu ds. religii publiczne świętowanie Bożego Narodzenia stoi w sprzeczności z obowiązującym w kraju Kodeksem karnym, który zakazuje propagowania religii innych niż islam.

W ubiegłym roku przedstawiciele Ministerstwa ds. Religii wizytowali lokalne firmy i nakazywali ich właścicielom zdejmowanie świątecznych ozdób. Apelowali także, by pracownicy nie nosili czapek Św. Mikołaja.

W ubiegłym roku sułtan Brunei Hassanal Bolkiah nakazał wprowadzenie w kraju szariatu - prawa religijnego opartego na Koranie. Prawo koraniczne ma zostać w pełni zaimplementowane do tamtejszego systemu prawnego w ciągu trzech lat.

Źródło: www.news.com.au
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA