fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Chińczycy testują superszybki samolot

AFP
Pojawiają się informacje o nowej lotniczej technologii z Chin. Chińskie lotnictwo ma dysponować prototypem maszyny zdolnej do przekroczenia bariery dźwięku aż pięciokrotnie.

Do tej pory osiągi powyżej 6 tys. km/h zarezerwowane były dla amerykańskiego SR-71 Blackbird. O rewolucyjnej technologii jakimi dysponować mają Chińczycy informuje hongkońska gazeta Ta Kung Pao. Według niej, na oficjalnej stronie korporacji AVIC (Aviation Industry Corporation of China), pojawiła się w piątek informacja o locie testowym przeprowadzonym na dużej wysokości i z ogromną prędkością. Wzmianka o nowym naddźwiękowcu zniknęła niedługo po publikacji.

Analitycy branży lotniczej spekulują, że chiński samolot jest odpowiednikiem nie tylko modelu Blackbird, ale także SR-72, zdolnego osiągać 6 machów. Ten drugi to na razie amerykański projekt maszyny bezzałogowej, superszybkiej i zdolnej do prowadzenia zwiadu na dużym pułapie.

W przyszłości okaże się, czy takie samoloty będą w stanie operować z nowych pasów startowych przygotowywanych dla chińskiego lotnictwa na morzu Południowochińskim.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA