Anna Kornecka: Propozycje podatkowe "Polskiego Ładu" są antyrozwojowe

Polska powinna respektować orzeczenia TSUE – uważa Anna Kornecka z Porozumienia, była podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii.

Publikacja: 05.08.2021 21:00

Anna Kornecka: Propozycje podatkowe "Polskiego Ładu" są antyrozwojowe

Foto: materiały prasowe

Celowo sprowokowała pani swoje wyrzucenie z rządu, krytykując "Polski Ład"?

Nie, oczywiście, że nie. Uczestniczyłam aktywnie w pracach nad "Polskim Ładem". Zabrałam mocniej głos w debacie, zwracając uwagę na kwestie podatkowe i ekonomiczne, które w mojej ocenie zmierzają w złym kierunku.

Rzecznik rządu Piotr Müller przedstawił inne powody pani dymisji niż krytyka tego projektu. Napisał w pani kontekście o „niezadowalającym tempie prac nad kluczowymi projektami 'Polskiego Ładu'".

Bezpośrednią przyczyną dymisji był mój krytyczny stosunek do podatkowych propozycji zawartych w Polskim Ładzie. Jeśli chodzi o prace legislacyjne, to pracowałam bez zarzutu, wszystkie projekty ustaw zostały napisane, oddane i są gotowe. W biuletynie informacyjnym Rady Ministrów można zobaczyć ich treść. Te dotyczące domów mających 70 metrów kwadratowych są już upublicznione i trwają konsultacje na ich temat, więc zarzut jest nieuzasadniony.

Ale skrytykowała pani "Polski Ład", pod którym podpisał się przecież szef Porozumienia Jarosław Gowin...

To jest bardzo dobry program rozwoju Polski na następne lata. Ale proponowane w nim rozwiązania podatkowe zmierzają w przeciwnym kierunku niż cała jego idea, ponieważ są antyrozwojowe.

Rzecznik rządu powiedział, że 90 proc. ludzi zyska lub wyjdzie neutralnie na reformach.

To nie jest prawda. Neutralnie wychodzi tylko ze względu na ulgę dla klasy średniej, którą postulował premier Gowin. Gdyby nie nasza interwencja, to koszty społeczne byłyby większe. Dokładne założenia dotyczące ustawy podatkowej zostały zaprezentowane dużo później niż samo ogłoszenie i podpisanie "Polskiego Ładu". Zyski są niewielkie. Jeśli dla większości Polaków zmiana będzie delikatnie korzystna lub neutralna, ale dla niektórych będzie pociągała koszty, ale już nie w wysokości 150 złotych miesięcznie, tylko 1500 złotych i więcej, to gdzieś ginie ta idea sprawiedliwości społecznej, o której mówią zwolennicy tych rozwiązań. Wszyscy eksperci, którzy oceniali rozwiązania podatkowe, nie zostawiają na nich suchej nitki.

Porozumienie nie będzie głosować za zmianami podatkowymi w "Polskim Ładzie"?

Nie ma jeszcze gotowej ustawy i można jeszcze skorygować pewne rozwiązania. Założenia, które mają przyświecać "Polskiemu Ładowi", mogą być zrealizowane, ale przy dokonaniu korekt propozycji podatkowych. Te propozycje Porozumienie cały czas wysuwa.

Czy Polska powinna respektować orzeczenie TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej?

Polska powinna respektować orzeczenia TSUE. Należy prowadzić dialog z UE.

Dlaczego KRRiT nie przedłuża koncesji TVN 24?

Nie ma merytorycznych powodów, dla których TVN 24 nie powinna mieć przedłużonej koncesji. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa koncesja ta może być udzielona, gdyż stan prawny i faktyczny nie uległ w międzyczasie zmianie.

Porozumienie zostanie w koalicji rządzącej?

Porozumienie podejmie stosowną decyzję w najbliższym czasie. Decyzja będzie uwarunkowana dalszą możliwością realizacji naszych postulatów i celów rozwojowych.

—współpraca Karol Ikonowicz

Polityka
Daniel Obajtek: Jestem inwigilowany cały czas, czuję się zagrożony
Polityka
Wpis ambasadora Niemiec ws. flanki wschodniej. Dworczyk: Niemcy mają znikome możliwości
Polityka
Wrócą inspekcje w placówkach dyplomatycznych. To skutek afery wizowej
Polityka
Sondaż: Kto wygra wybory do PE? Polacy wskazują zdecydowanego faworyta
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Polityka
Adam Struzik: Czuję się odpowiedzialny za Mazowsze. Nie jestem zmęczony