fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Finlandia umieści dodatkowe jednostki na granicy z Rosją

AFP
Fińskie siły zbrojne zamierzają rozmieścić jednostki szybkiego reagowania w bezpośrednim sąsiedztwie granicy z Rosją - informuje serwis defensenews.com.

Fiński minister obrony Jussi Niinistö wyjaśnił, że rozmieszczenie jednostek szybkiego reagowania ma zwiększyć gotowość operacyjną fińskiej armii i wzmocnić możliwości obronne Finlandii, w związku ze wzrostem napięcia spowodowanym agresywną polityką Rosji wobec Ukrainy.

Dokrtyna obronna Finlandii zakłada użycie mobilnych jednostek wojskowych, wspieranych przez oddziały rezerwistów do kontratakowania, opóźniania marszu i zadawania strat jednostkom wroga na gęsto zalesionych terenach znajdujących się na fińsko-rosyjskim pograniczu. Rozmieszczenie na granicy jednostek szybkiego reagowania ma wzmocnić zarówno potencjał defensywny, jak i ofensywny fińskiej armii.

Jednostki szybkiego reagowania mają składać się z oficerów i żołnierzy zawodowych, a także żołnierzy wojsk specjalnych, przeszkolonych ponownie rezerwistów i poborowych.

Ministerstwo obrony Finlandii rozważa również zwiększenie poboru do armii oraz powiększenie budżetu przeznaczonego na szkolenie żołnierzy i rezerwistów.

Fińskie wojska lądowe liczą obecnie ok. 12 tysięcy żołnierzy. W przypadku konfliktu armia może zmobilizować ok. 230 tysięcy rezerwistów w ciągu czterech tygodni. W 2015 roku przeszkolonych ma zostać ok. 21600 poborowych.

Źródło: defensenews.com
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA