– W piątek zacznie działać dziesięć uli. Odbędzie się to we współpracy ze Szkołą Główna Gospodarstwa Wiejskiego. My tylko udostępniamy teren, a pszczoły mają podobno łagodne usposobienie – relacjonuje wiceszef Kancelarii Sejmu Jan Węgrzyn. – Chcemy w ten sposób zwrócić uwagę na problem ginięcia pszczół – dodaje.

Problem ten występuje na całym świecie. Według danych statystycznych z USA w 1980 roku żyło tam 4,5 mln rodzin pszczoły miodnej, a na początku 2008 roku już tylko 2,44 mln. Podobne tendencje występują w Europie. Przykładowo w Wielkiej Brytanii populacja rodzin pszczelich spadła o około 30 proc. między 2007 a 2008 rokiem. Zjawisko powoduje ogromne straty ekonomiczne w produkcji roślin, a jego przyczyny nie są do końca znane.

Jan Węgrzyn mówi, że Kancelaria Sejmu chce też zwrócić uwagę na zmianę prawa dotyczącą zakładania w Warszawie. Decyzją rady miasta od roku nie grozi już za to grzywna.

Pasieka powstała przykładowo na dachu hotelu Regent Warsaw. Produkowany jest tam miód Łazienki Gold, serwowany w hotelowej restauracji. Na jakie cele pójdzie miód z ulicy Wiejskiej, jeszcze nie wiadomo.