fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Norbert Röttgen, poważny kandydat na kanclerza RFN

Norbert Röttgen
AFP
Nieoczekiwanie pojawił się kolejny poważny kandydat na kanclerza RFN.

Norbert Röttgen, szef komisji spraw zagranicznych Bundestagu, oficjalnie zgłosił się we wtorek do wyścigu o szefowanie najważniejszą niemiecką partią, CDU. Oznacza to, że zamierza być kandydatem chadeków na kanclerza, gdy z tego stanowiska odejdzie Angela Merkel (najpóźniej na jesieni 2021 r., do tego czasu odbędą się kolejne wybory parlamentarne).

CDU szuka nowego przywództwa, szefowa Annegret Kramp-Karrenbauer zapowiedziała, że odejdzie w najbliższych miesiącach. Poniosła konsekwencje kryzysu politycznego w Turyngii na początku lutego, nie upilnowała tamtejszych kolegów partyjnych, którzy głosowali wspólnie z posłami izolowanej skrajnie prawicowej Alternatywy dla Niemiec na premiera landu.

Po władzy kobiet, prawie dwóch dekad Merkel i rocznej Kramp-Karrenbauer, CDU – wszystko na to wskazuje – przejdzie w ręce mężczyzn. Wcześniej wymieniano, na razie nieoficjalnie, kandydatów: premiera najludniejszego landu Nadrenii Północnej-Westfalii Armina Lascheta, ministra zdrowia Jensa Spahna i – najbardziej krytycznego wobec Merkel – byłego szefa frakcji CDU/CSU w Bundestagu Friedericha Merza.

54-letni Röttgen sytuuje partię w centrum, z dala od postkomunistycznej Lewicy i od skrajnej prawicy. CDU się zastanawia, czy nie godzić się na współpracę z postkomunistami jako mniejszym złem niż z AfD. Bo w byłej NRD trudno utworzyć koalicję, bez którejś z tych formacji. Röttgen się temu sprzeciwia: partia Lewicy nie rozliczyła enerdowskiej przeszłości i – powiedział przedstawiając kandydaturę – wspiera politykę Putina.

Parę godzin wcześniej objawił się jako antykremlowski jastrząb, sugerował w tabloidzie „Bild", że za zbrodnie wojenne w Syrii Rosja powinna się liczyć z sankcjami. Gazeta napisała, że takiej kary nie domagał się żaden polityk CDU.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA