fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Polską naukę czeka kosmiczne przyspieszenie?

123RF
Polska Agencja Kosmiczna POLSA sprawdzi, czy nasi naukowcy są gotowi do realizacji jej skomplikowanych projektów.

– To żadna fanaberia. Satelity na orbicie umieszczają dziś nie tylko potęgi kosmiczne, ale też mniejsze kraje – mówi Paweł Wojtkiewicz, prezes Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego. Komentuje w ten sposób plany POLSA, która chce zbudować dwa satelity i stworzyć system monitorowania m.in. kosmicznych śmieci.

– Byłoby to też logiczne posunięcie służące rozwojowi kompetencji naukowców i przedsiębiorstw z sektora kosmicznego – dodaje Wojtkiewicz.

Wyjaśnia, że Polska wystrzeliła dotąd trzy niewielkie satelity naukowe: PW-Sat, Lem i Heweliusz. Planowane urządzenia mają być dużo bardziej skomplikowane.

Satelita naukowy według planów POLSA ma obserwować kosmos w zakresie promieniowania UV. – Ultrafiolet jest obszarem widmowym, w którym promieniują silnie obiekty gorące. Zatem w obszarze zainteresowań polskich naukowców będą zarówno gwiazdy, jak i obiekty niegwiazdowe, m.in. kwazary i blazary czy też wczesne fazy wybuchów bliskich supernowych – tłumaczy gen. Lech Majewski, wiceprezes Polskiej Agencji Kosmicznej.

Skomplikowanym projektem byłby też drugi satelita, którego budowę analizuje POLSA. Ma prowadzić zobrazowania radarowe powierzchni Ziemi. Co to oznacza? Paweł Wojtkiewicz wyjaśnia, że technologia radarowa ma więcej zalet niż obserwacja optyczna, polegająca na robieniu zdjęć. – Ta metoda sprawdza się niezależnie od warunków atmosferycznych. Można więc np. zobrazować sytuację powodziową, gdy kraj jest pokrytych chmurami – tłumaczy. – Poza tym system radarowy działa trochę jak aparat USG do badania pacjenta. Można np. diagnozować zagrożenia osuwiskami w górach i tąpnięciami na Śląsku – dodaje.

Trzeci projekt, którym interesuje się POLSA, to „system świadomości sytuacyjnej SSA w zakresie kosmosu". Jego głównym zadaniem jest śledzenie satelitów i tzw. kosmicznych śmieci. Na zderzenia z nimi mogłyby być narażone urządzenia, które Polska chce wystrzelić w kosmos.

Gen. Majewski dodaje, że system ma też zapewnić możliwość „obserwowania zjawisk zachodzących w kosmosie". – Oznacza to, że mógłby monitorować tzw. pogodę kosmiczną, spowodowaną aktywnością Słońca, a także śledzić obiekty, które przylatują z głębokiego kosmosu – podejrzewa Paweł Wojtkiewicz.

Na ile polscy naukowcy i przedsiębiorstwa są gotowi do realizacji takich projektów? – Celem studium wykonalności jest uzyskanie odpowiedzi między innymi na te właśnie pytania – informuje Majewski.

Rzecznik POLSA Urszula Szwed-Strych dodaje, że agencja dba o rozwój sektora kosmicznego również w inny sposób. M.in. finansuje budowę narzędzi umożliwiających wykorzystanie przez administrację zdjęć satelitarnych. Rozpoczęła też program wsparcia dla przemysłu kosmicznego. W jego ramach firmy dostają pomoc w staraniach o środki z Europejskiej Agencji Kosmicznej, której Polska jest członkiem od 2012 roku.

Zobacz także:

Polskie satelity w kosmosie

 

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA