fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Francja: Prezydent Macron zmienia telefon w związku ze sprawą Pegasusa

AFP
Prezydent Francji Emmanuel Macron zmienił swój telefon komórkowy i numer telefonu w związku ze sprawą oprogramowania szpiegowskiego Pegasus

- Ma kilka numerów telefonów. Nie oznacza to, że był szpiegowany. To tylko dodatkowe zabezpieczenie - powiedział agencji Reutera jeden z urzędników z otoczenia francuskiego prezydenta. 

Rzecznik rządu Gabriel Attal powiedział, że protokoły bezpieczeństwa zostały zmienione w związku z doniesieniami o możliwości szpiegowania francuskich polityków.

Przeprowadzone międzynarodowe dziennikarskie śledztwo wykazało, że wykorzystując system Pegasus mogło dojść do szpiegowania dziennikarzy, prawników, działaczy prawy człowieka i urzędników w co najmniej kilku krajach.

W Izraelu, gdzie swoją siedzibę ma firma NSO, producent oprogramowano, zapowiedziano możliwość wprowadzenia ograniczenia eksportu oprogramowania szpiegowskiego. Firma twierdzi, że ich oprogramowanie jest wykorzystywane do walki z przestępczością i terroryzmem, zaprzecza wszelkim wykroczeniom.

 

Dziennik"Le Monde" i Radio France poinformowały we wtorek, że telefon Macrona znalazł się na liście potencjalnych celów inwigilacji przez Maroko. Oba media zastrzegły, że nie mają dostępu do telefonu Macrona i nie mogą sprawdzić, czy rzeczywiście był on szpiegowany. 

Wobec rosnącego zaniepokojenia UE kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała dziennikarzom w Berlinie, że należy odmówić stosowania oprogramowania szpiegowskiego krajom, w których nie ma nadzoru sądowego.

Węgierscy prokuratorzy wszczęli w czwartek dochodzenie w sprawie licznych skarg otrzymanych w związku z tymi doniesieniami.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA