fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Sondaż: Filipinami może rządzić ojciec z córką

Rodrigo Duterte wraz z córką Sarą
PAP/EPA
Obecny prezydent Filipin Rodrigo Duterte prowadzi w sondażu Pulse Asia, przeprowadzonym między 7 a 16 czerwca, wśród kandydatów na wiceprezydenta kraju. Duterte - zgodnie z konstytucją Filipin - nie może ubiegać się o drugą kadencję na stanowisku prezydenta.

Wśród kandydatów na wiceprezydenta Duterte zajmuje pierwsze miejsce, uzyskując 18 proc. wskazań. Tymczasem jego córka, Sara Duterte-Carpio, prowadzi wśród kandydatów na prezydenta, uzyskując 28 proc. poparcia.

Prezydent i wiceprezydent Filipin wybierani są w oddzielnych głosowaniach.

Przeciwnicy Duterte uważają, że wystartuje on w wyborach na wiceprezydenta (konstytucja mu tego nie zabrania), aby pozostać przy władzy. W takim układzie kandydatem na prezydenta wspieranym przez Duterte musiałby być jego politycznych stronnik, który zrezygnowałby po wybraniu go na prezydenta co dałoby władzę obecnej głowie państwa.

Doradca prawny Duterte, Salvador Panelo, nazwał taki scenariusz mianem "naciąganego".

Sara Duterte-Carpio przez długie miesiące deklarowała, że nie zamierza ubiegać się o stanowisko prezydenta. Jednak, w ubiegłym tygodniu córka prezydenta, która zastąpiła go w roli burmistrza Davao, stwierdziła, iż nie wyklucza takiego startu.

W poniedziałek Duterte stwierdził, że nie chce, aby Sara uczestniczyła w wyborach, by oszczędzić jej "kaprysów polityki na Filipinach".

42-letnia polityk przewodzi w sondażu prezydenckim trzeci raz z rzędu. Oprócz niej w sondażu uwzględniono 14 innych polityków, w tym byłego boksera, niezwykle popularnego na Filipinach Manny'ego Pacquaio.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA