fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Biden: Dezinformacja w mediach społecznościowych zabija ludzi

prezydent USA Joe Biden
PAP/EPA/Alex Edelman / POOL
Prezydent USA Joe Biden ocenił, że z powodu dezinformacji w mediach społecznościowych dotyczącej COVID-19 giną ludzie. - Nie powinieneś być wykluczany z jednej platformy, ale nie z innych, za dostarczanie dezinformacji - oświadczyła z kolei rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki.

W piątek prezydent Joe Biden został zapytany o swój przekaz dla platform takich jak Facebook. - One zabijają ludzi - odparł. Stwierdził, że obecnie pandemia koronawirusa w USA dotyczy tylko osób niezaszczepionych. - Zabijają ludzi - powtórzył.

W czwartek na konferencji prasowej w Białym Domu naczelny lekarz USA Vivek Murthy mówił, że "dezinformacja zdrowotna" - którą zdefiniował jako "fałszywe, niedokładne lub wprowadzające w błąd informacje dotyczące zdrowia, według najlepszej aktualnie dostępnej wiedzy" - w czasie rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2 doprowadziła do tego, że "ludzie opierali się noszeniu masek w warunkach wysokiego ryzyka" i nie chcieli się szczepić na COVID-19.

- Doprowadziło to do możliwych do uniknięcia przypadków choroby i śmierci. Mówiąc wprost, dezinformacja o zdrowiu kosztowały nas życie - powiedział.

Czytaj także:
Premier Morawiecki: Czwarta fala koronawirusa? Inni szatani mogą być czynni

Stwierdził, że koncerny technologiczne umożliwiają użytkownikom mediów społecznościowych rozsiewanie dezinformacji.

Naczelny lekarz Stanów Zjednoczonych opublikował rekomendacje dotyczące walki z dezinformacją.

- Oczekujemy więcej od naszych firm technologicznych. Prosimy, by działały z większą przejrzystością i odpowiedzialności. Prosimy, by baczniej monitorowały dezinformację. Prosimy, by nieustannie podejmowały kroki przeciw superrozsiewaczom dezinformacji na swych platformach - oświadczył.

Rzeczniczka Białego Domu: Zgłaszamy problematyczne posty

Pytana o sprawę rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki powiedziała: - Jesteśmy w stałym kontakcie z platformami mediów społecznościowych.

- Jeśli chodzi o podjęte przez władze federalne kroki - a w zasadzie kroki, nad podjęciem których pracujemy: nasililiśmy wykrywanie i śledzenie dezinformacji przez pracowników biura naczelnego lekarza. Zgłaszamy problematyczne posty na Facebooku, które rozsiewają dezinformacje (...). Pomagamy, by zaufane treści pojawiły się (w mediach społecznościowych - red.) - mówiła Psaki.

Dodała, że administracja prezydenta Joe Bidena proponuje, by media społecznościowe, w tym Facebook, informowały, do jak licznej grupy odbiorców dociera dezinformacja dotycząca szczepionek na COVID-19.

rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki
PAP/EPA/JIM LO SCALZO

Psaki o wykluczaniu ze wszystkich mediów społecznościowych

- Ważne, by podejmować szybsze działania przeciwko szkodliwym postom (...). Facebook musi szybciej usuwać szkodliwe, naruszające zasady posty - stwierdziła Psaki.

Zadeklarowała, że przedstawiciele mediów społecznościowych są z Białym Domem w stałym kontakcie i rozumieją, o co są proszeni.

Temat powrócił na piątkowej konferencji prasowej Jen Psaki. - Regularnie upewniamy się, że platformy mediów społecznościowych wiedzą, jakie są najnowsze narracje niebezpieczne dla zdrowia publicznego, które każdy może dostrzec w społecznościowych i tradycyjnych mediach - powiedziała rzeczniczka Białego Domu.

Psaki dodała, że platformy mediów społecznościowych, w tym Facebook, powinny stworzyć "solidne strategie egzekwowania, które łączą ich właściwości i zapewniają przejrzystość zasad".

- Nie powinieneś być wykluczany z jednej platformy, ale nie z innych, za dostarczanie dezinformacji - oświadczyła.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA