fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Debata w Rzeszowie. Kandydat chce powrotu wojska na zamek

Rzeszów
Daniel.zolopa, CC BY-SA 3.0 PL <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en>, via Wikimedia Commons
Niechaj na zamek rzeszowski wróci wojsko! - apelował poseł Konfederacji Grzegorz Braun, kandydat na prezydenta Rzeszowa w czasie debaty przed wyborami prezydenckimi w tym mieście zorganizowanej przez RMF FM.

Braun opowiada się za utworzeniem 5. Karpackiej Dywizji Wojska Polskiego, której dowództwo znalazłoby się w Rzeszowie. W mieście - jak proponuje Braun - miałaby zostać stworzona baza wojskowa.

Jednocześnie poseł Konfederacji przyznaje, że prezydent miasta to "figura polityczna (...) o mocno ograniczonych kompetencjach". Jednak - jak dodaje - "ktoś musi być orędownikiem takich wielkich wizji".

- Oczywiście to raczej prezydent Najjaśniejszej Rzeczypospolitej podejmie wiążące decyzje - ale ktoś musi wystąpić z takim projektem - mówi Braun, który przekonuje, że bezpieczeństwo "wewnętrzne i międzynarodowe" wymaga obecności Wojska Polskiego na Podkarpaciu.

Kandydat opozycji na prezydenta, Konrad Fijołek przekonuje, że jego zwycięstwo nie będzie automatycznie oznaczało pozbawienie Rzeszowa środków z Krajowego Planu Odbudowy, który ma przyjąć parlament.

- Nie wiemy, ile ten rząd jeszcze będzie trwał. Wygląda na to, że ten rząd może upaść w każdej chwili. Zatem nie ma żadnej gwarancji, że to akurat ten rząd będzie decydował o środkach w ramach Krajowego Programu Odbudowy - mówi.

Fijołek dodaje też, że nie wierzy, aby jakikolwiek rząd chciał "zostawić Rzeszów na pastwę losu".

Kandydat Solidarnej Polski na prezydenta, Marcin Warchoł zapowiedział, że "będzie rozbudowywał miasto i kontynuował politykę (prezydenta) Tadeusza Ferenca". Apelował też - w kontekście tego co jego wygrana oznaczałaby dla koalicji Zjednoczonej Prawicy - by "zostawić Warszawę z jej problemami w Warszawie".

Z kolei kandydatka PiS na prezydenta, wojewoda podkarpacka Ewa Leniart opowiadała się przeciwko odbieraniu szpitali samorządom przez resort zdrowia.

- Na pewno nie jest właściwym rozwiązaniem dążenie do tego, by wprowadzać rozwiązania sprzeczne z koncepcją, która wiąże się z dobrym funkcjonowaniem naszych samorządów - mówiła.

Źródło: RMF FM
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA