fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Hołownia o swym szczepieniu: Zachowałem się słusznie

lider Polski 2050 Szymon Hołownia
Fotorzepa, Jakub Czermiński
- Uważam, że zachowałem się słusznie. Zachowałem się tak, jak doradzałbym każdemu w tej sytuacji - powiedział Wirtualnej Polsce lider Polski 2050 Szymon Hołownia, który zaszczepił się przeciw COVID-19 po tym, jak zapisał się na szczepienie w czasie niedawnego zamieszania z systemem. Według niego sprawa ma charakter nie etyczny, lecz polityczny.

Szymon Hołownia informował w mediach społecznościowych, że został zaszczepiony przeciw COVID-19 pierwszą dawką. Z wpisu wynikało, że lider Polski 2050 był jednym z tych, którzy w czwartek skorzystali na niespodziewanym otwarciu zapisów na szczepienia dla osób w wieku 40-59 lat.

Po zamieszaniu dotyczącym szczepień przeciw COVID-19 Hołownia domagał się dymisji premiera Mateusza Morawieckiego oraz pełnomocnika rządu ds. Narodowego Programu Szczepień Michała Dworczyka. - Dzisiaj rząd pokazał nam, jak kompletnie nie ma honoru i jak bardzo nie traktuje nas jak ludzi, którzy mają swoją godność - mówił w czwartek.

Dowiedz się więcej:
Szymon Hołownia zaszczepił się przeciw COVID-19. Prezydent Duda: I dobrze. Wyluzujcie
Hołownia zaszczepiony 90 km od domu. „Przejechałbym nawet 1090”
Hołownia żąda dymisji Morawieckiego i Dworczyka

Część komentatorów krytykowała Hołownię, że przyjął dawkę szczepionki, którą mogła otrzymać osoba starsza. Polityk tłumaczył, iż upewnił się, że jeśli zrezygnuje z terminu, dawka szczepionki może się zmarnować.

W sprawie głos zabrał prezydent Andrzej Duda. "Proponuję zostawić Szymona Hołownię w spokoju" - napisał w mediach społecznościowych. "Zaszczepił się, i dobrze. Chciał jak najszybciej? Nie On jeden. Więcej wyrozumiałości dla ludzkiej słabości" - dodał. 

We wtorek Szymon Hołownia był pytany o sprawę przez Wirtualną Polskę. Ocenił, że prezydent chciał mu "dokuczyć". - Jego wilcze prawo. Na tym też polega polityka, że jedni drugich kąsają po łydkach jak potrafią, nawet jeżeli są prezydentami Rzeczpospolitej - dodał.

- Apeluję, aby nie ulegać manipulacjom, które przez ostatnie dwa dni bardzo intensywnie siali w sieci i w innych miejscach moi polityczni przeciwnicy, zwłaszcza z jednej partii, zaprzyjaźnionej podobno, ze zjednoczonej opozycji - mówił Hołownia, odnosząc się do komentarzy, że krytykował rząd za chaos ze szczepieniami, a sam, jako 44-latek, na nim skorzystał.

- Zdecydowanie krytykowałem ministra Dworczyka za ten chaos - dodał. - Krytykowałem za to, że tam, moim zdaniem, doszło do jakiegoś poważnego przekłamania. O godz. 8 mówili, że uwolnili poprzedniego wieczora szczepienia dla grupy 40-59, dlatego że jest dużo odmów wśród grup starszych; o godz. 10 (Dworczyk) mówił już, że jest usterka w systemie i będą próbowali to odkręcać - oświadczył Hołownia.

Koronawirus w Polsce - najnowsze dane:
Nowych przypadków o 60 proc. mniej niż przed tygodniem
Pacjentów z koronawirusem przybywa najwolniej od miesiąca

- System wystawia skierowania. Jeżeli chodziłoby o dowolnego czterdziestoparoletniego mężczyznę w Polsce, który otrzymując oficjalne skierowanie nie prosząc o nie, upewnia się, że nie ma możliwości zamiany na inną osobę w tej sytuacji, jedzie i się szczepi, jak zostałoby potraktowane takie zachowanie? - pytał.

- Ale jeśli chodzi o polityka partii, która rośnie w sondażach (...) to rozpętasz każdą burzę pod pozorem, że to sprawa etyczna. To nie jest sprawa etyczna, to jest sprawa polityczna. Uważam, że zachowałem się słusznie. Uważam, że tysiące ludzi, którzy zachowali się w tym czasie jak ja zachowali się właściwie - mówił lider Polski 2050.

- Zachowałem się dokładnie tak, jak doradzałbym każdemu w tej sytuacji, w której znaleźliśmy się. My po prostu zostaliśmy postawieni przed ścianą przez system, który powiedział: albo się szczepicie, albo do widzenia - oświadczył Szymon Hołownia.

Źródło: Wirtualna Polska
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA