fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Nord Stream 2: Niemcy chcą uniknąć sankcji USA. Plan wydania 1 mld euro

AFP
Niemcy zaoferowali budowę dwóch terminali LNG w celu uniknięcia dalszych amerykańskich sankcji nałożonych za budowę gazociągu Nord Stream 2 - informuje "Die Zeit".

Berlin zaoferował wydanie 1 mld euro na budowę dwóch terminali ciekłego gazu ziemnego, aby odwieść Stany Zjednoczone od nałożenia sankcji za budowę gazociągu Nord Stream 2, który miałby sprowadzać gaz bezpośrednio z Rosji do Niemiec - poinformował w środę "Die Zeit".

Minister finansów Olaf Scholz przedstawił tę propozycję 7 sierpnia, zanim Waszyngton nałożył sankcje na firmy zaangażowane w budowę gazociągu, skutecznie zamrażając jego budowę.

Doniesień tygodnia nie skomentował rzecznik prasowy niemieckiego ministerstwa finansów.

Stany Zjednoczone i wiele państw europejskich sprzeciwiają się gazociągowi, który ich zdaniem zwiększy zależność Europy od rosyjskiego gazu i pozbawi państwa tranzytowe, takie jak Polska i Ukraina, możliwości wywierania nacisku na Moskwę.

Stany Zjednoczone, bogate gaz łupkowy, chcą zwiększyć eksport surowca, w tym do Niemiec, których potęga przemysłowa jest w dużym stopniu uzależniona od energii importowanej głównie z Rosji.

W liście do sekretarza skarbu Stevena Mnuchina, do którego dotarł "Die Zeit", Scholz obiecał przeznaczyć do 1 mld euro ze środków publicznych na budowę terminali LNG, jeśli Waszyngton zgodzi się nie nakładać sankcji na firmy.

Terminale te miałyby powstać w dwóch lokalizacjach na wybrzeżu Morza Północnego.

Propozycja ta została złożona przed otruciem Aleksieja Nawalnego. Rosyjski opozycjonista obecnie wraca do zdrowia w berlińskim szpitalu.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA