fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Państwa G7 żądają osądzenia winnych otrucia Nawalnego

AFP
Ministrowie państw G7 wydali wspólne oświadczenie, w którym potępiają otrucie rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Żądają, by Moskwa ukarała winnych.

We wspólnym oświadczeniu ministrowie G7 wzywają Rosję do pilnego ustalenia, kto odpowiada za ten "odrażający atak".

"Mając na uwadze zobowiązania Rosji w ramach Konwencji o zakazie broni chemicznej, wzywamy  do postawienia sprawców przed sądem" - brzmi komunikat.

"Każde użycie broni chemicznej, gdziekolwiek, przez kogokolwiek, bez względu na powód, jest nieakceptowalne i sprzeczne z międzynarodowymi normami zakazującymi używania takich metod" - czytamy w oświadczeniu.

Ministrowie G7 zgodnie oświadczają, że potępiają incydent, który nazwali "potwierdzonym otruciem" Aleksieja Nawalnego.

Zamach na życie opozycjonisty jest według nich także zamachem na demokrację i polityczny pluralizm w Rosji. Ministrowie wzywają Rosją do transparentnego i skutecznego dochodzenia w sprawie ustalenia sprawców oraz do przestrzegania prawa do wolności wypowiedzi jej obywateli.

Nawalny stracił przytomność na pokładzie samolotu, którym z Tomska wracał do Moskwy.

Po awaryjnym lądowaniu maszyny nieprzytomny trafił do szpitala w Omsku, gdzie - według nieoficjalnych wiadomości - w jego organizmie znaleziono substancję niebezpieczną dla Nawalnego, ale i dla otoczenia.

Później jednak lekarze zaprzeczyli tej informacji, twierdząc, że ani we krwi, ani w moczu mężczyzny nie znaleziono toksycznych substancji, a utrata przytomności mogła nastąpić w wyniku zaburzeń metabolicznych, takich jak spadek poziomu cukru we krwi.

Julia Nawalna, żona opozycjonisty, w piśmie do Putina zażądała wydania zgody na transport męża do Niemiec. Na lotnisku w Omsku prawie dobę czekał na Nawalnego medyczny samolot, wysłany przez berliński szpital Charité, który zadeklarował udzielenie pomocy.

Ostatecznie Nawalny został przewieziony do szpitala Charité w Berlinie. Przez kilkanaście dni utrzymywany był w stanie śpiączki farmakologicznej.

Niemieccy lekarze wykryli  w jego organizmie Nowiczok, bojowy o działaniu paralityczno-drgawkowym, ten sam, którym usiłowano otruć byłego rosyjskiego szpiega Sergieja Skripala.

Źródło: CBC News Alert
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA